Slovensko by malo zlepšiť vzdelávanie Rómov i podporu kultúry národnostných menšín
Slovensko by malo zlepšiť vzdelávanie rómskych detí a podporovať kultúru národnostných menšín. Vyplýva to z piateho posudku o Slovenskej republike, ktorý vypracoval Poradný výbor pre rámcový dohovor na ochranu národnostných menšín pri Európskej rade.
Dokument vyjadruje obavy nad situáciou rómskej komunity na Slovensku. „Zlepšiť by sa malo inkluzívne a kvalitné vzdelávanie rómskych detí. Tiež by malo dôjsť k ukončeniu segregácie a radenie rómskych detí do tried a škôl pre deti s mentálnym postihnutím,“ uvádza dokument. Medzi ďalšie priority Slovenska by malo patriť aj vyšetrovanie káuz sterilizácie rómskych žien a kompenzácia ich obetí a tiež riešenie ubytovania rómskych komunít tak, aby nedochádzalo k ich segregácii.
Európska rada víta, že v poslednom období došlo na Slovensku k lepšiemu financovaniu kultúry a médií národnostných menšín, no v tejto oblasti by sa malo vykonať viac, najmä v prípade tých najmenších skupín národnostných menšín. „Výbor tiež urguje vládu, aby poskytla dostatočné ľudské a finančné zdroje verejnému ochrancovi práv a tiež aby posilnila nezávislosť a kompetencie jeho úradu, aby tak mohol svoju úlohu vykonávať efektívne, vrátane vyšetrovaní prípadov údajnej policajnej brutality na príslušníkov menšín,“ uvádza posudok.
Európska rada tiež odporúča, aby zodpovedné úrady verejne, čo najskôr a dôrazne odsúdili verejné prejavy nenávisti voči menšinám a akúkoľvek rétoriku, ktorá by bola zameraná proti príslušníkom národnostných menšín nielen na verejnosti, ale aj v politickej sfére. „Poradný výbor je obzvlášť znepokojený protimenšinovou rétorikou a nenávistnými prejavmi na internete a sociálnych sieťach, najmä voči príslušníkom rómskej a maďarskej menšiny,“ uvádza sa v správe.
Zdroj: (SITA, kh;jme)
Odporúčané články
V Katkinom parku na sídlisku Košice-Západ pribudol nový prvok, ktorý poteší športovo nadané a odvážne deti. Nachádza sa v blízkosti basketbalového ihriska a je určený pre staršie deti, ktoré si chcú zdokonaliť svoje lezecké schopnosti a rozvíjať pohybové zručnosti.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.