Slovensko darovalo do zahraničia 770-tisíc vakcín, najviac dostala Rwanda
Slovensko doteraz darovalo do zahraničia 770-tisíc vakcín proti ochoreniu COVID-19. Pre agentúru SITA to potvrdila štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková. Do Ukrajiny odišlo 60-tisíc vakcín a do Čiernej Hory 10-tisíc, Taiwanu a Keni sme ich darovali zhodne po 160-tisíc, Rwande 280-tisíc a naposledy Vietnamu 100-tisíc. Vo všetkých prípadoch ide o vakcíny Vaxzevria vyvinuté spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou.
V zmysle uznesenia Vlády SR rozhoduje o vyčlenení vakcín na poskytnutie do zahraničia Ministerstvo zdravotníctva SR. Možnosť darovania vakcín do zahraničia podľa Brockovej závisí od ich disponibility a zabezpečenia aktuálnych potrieb Slovenskej republiky. „Potreby jednotlivých krajín a ich dopyt po vakcínach sa v čase mení a závisí aj od typov vakcín a možností ich získania od zahraničných partnerov, zo strany Európskej únie a predovšetkým zo systému COVAX,” doplnila Brocková.
Na základe rozhodnutia vlády zo 7. októbra by malo Slovensko prostredníctvom iniciatívy COVAX darovať celkovo 2 071 030 dávok vakcíny Vaxzevria. Rezort diplomacie monitoruje potreby zahraničných partnerov a v prípade rozhodnutia rezortu zdravotníctva o možnosti poskytnutia vakcín do zahraničia určí príjemcov v závislosti od ich aktuálnych požiadaviek.
Zdroj: (SITA, qq;pla)
Odporúčané články
V košickej mestskej hromadnej doprave dôjde od nedele 8. marca k dočasným zmenám. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich, že úpravy trás sa dotknú viacerých autobusových liniek pre pokračujúce práce na Rastislavovej ulici.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Ukrajina si v utorok pripomenula štvrté výročie začiatku ruskej plnohodnotnej invázie prejavmi solidarity zo strany svojich najbližších spojencov, pričom koniec najkrvavejšieho konfliktu v Európe od druhej svetovej vojny zostáva v nedohľadne.