Slovensko dočasne vyšle 121 vojakov do Bosny a Hercegoviny
Slovensko dočasne posilní svoj príspevok v operácii EUFOR Althea a do Bosny a Hercegoviny plánuje vyslať 121 príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR). Cieľom je zabrániť zhoršeniu miestnej bezpečnostnej situácie. Dĺžka vyslania našich vojakov sa predpokladá do 30 dní. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.
Rezort obrany tak posilnením prítomnosti vyhovie požiadavke operačného veliteľa EUFOR Althea. Nasadený bude prvok okamžitej pripravenosti, rota trebišovského 52. výsadkového práporu, ktorý je súčasťou Síl pre špeciálne operácie OS SR. Podľa predbežných hodnotení sa situácia v Bosne a Hercegovine môže zhoršiť aj v súvislosti so situáciou na Ukrajine. K téme zasadal ešte 23. februára Politický a bezpečnostný výbor Európskej únie (EÚ).
„Slovensko si ako zodpovedný člen Európskej únie splní svoj záväzok a v koordinácii s členskými štátmi EÚ bude adekvátne reagovať tak, aby sme spoločne predišli ďalšiemu zhoršeniu situácie v Bosne a Hercegovine,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
Zdroj: (SITA, mb;DSe)
Odporúčané články
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.