Slovensko eviduje pokles denného počtu prípadov koronavírusu

Slovensko eviduje pokles denného počtu prípadov koronavírusu. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. Aktuálne u nás denne priemerne pribúda okolo 17 400 prípadov. V 48 okresoch eviduje rezort zdravotníctva medzitýždenný pokles incidencie o viac ako 10 percent. Mierne stúpol počet hospitalizovaných, a to nad 2 700, počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii je však pod hranicou 100.
„Doterajší priebeh vlny omikron, ktorý v tej rastovej fáze trval približne 28 dní, počas tejto fázy bolo pozitívne vyhodnotených 490 tisíc testov, odhadujeme, že počet infikovaných alebo prekonaných bol cez milión. Dá sa očakávať, že veľmi podobný počet sa ešte infikuje počas poklesovej fázy, môžeme očakávať ešte milión infekcií,” uviedol. Za uvedené obdobie bolo do nemocníc prijatých 7 000 ľudí a asi 200 skončilo na umelej pľúcnej ventilácii.
Pokles infikovaných eviduje rezort zdravotníctva naprieč všetkými vekovými skupinami, okrem seniorov nad 60 rokov, aj tu však podľa Mišíka badať prejavy stabilizácie. Pozitívnou správou je aj vývoj v rámci výjazdov záchrannej zdravotnej služby. V prvých troch krajoch je už vidieť pokles. Celkový nárast je zároveň výrazne menší ako v predchádzajúcom období. Kým za minulý týždeň evidovali záchranky 1 840 výjazdov, týždeň predtým to bolo niečo pod 1 700.
Zdroj: (SITA, kh;zol)
Odporúčané články

Od 1. apríla vstupuje do platnosti novela všeobecne záväzného nariadenia č. 241 o dočasnom parkovaní, ktorou sa upravujú sadzby parkovného pri platbe prostredníctvom SMS správ.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od mimoriadnej situácie ohľadom SLAK po zmeny v doprave. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.