Slovensko je s rokovaním o adaptácii na zmenu klímy spokojné
Rokovanie Klimatického samitu OSN COP27 v egyptskom Šarm aš-Šajchu sa po dvoch týždňoch skončilo. Slovenská delegácia vyjadrila sklamanie nad neochotou viacerých štátov napĺňať už existujúce záväzky znižovania emisií skleníkových plynov. Avšak s rokovaním o adaptácii je Slovensko spokojné, pretože považuje adaptáciu na zmenu klímy za dôležitú tému, ktorá si vyžaduje spoločný postup všetkých štátov a významných aktérov. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo životného prostredia SR.
Na konferencii sa diskutovalo o rastúcej závažnosti, rozsahu a frekvencii strát a škôd spojených s nepriaznivými účinkami zmeny klímy, ktoré vedú k hospodárskym a neekonomickým stratám, nútenému vysídľovania a vplyvu na kultúrne dedičstvo, ľudskú mobilitu a životy a živobytie miestnych komunít. Východisková pozícia EÚ bola uprednostniť pred zriadením úplne nového fondu využitie a skvalitnenie existujúcich finančných mechanizmov, no nakoniec súhlasila s jeho vznikom. Pre Slovensko je medzi zriadením nového fondu a mitigačnými riešeniami súvis. Zriadením nového fondu nepovažuje automaticky za povinnosť prispievať doňho, no poznatky, ktorými fond bude disponovať pre svoje zmysluplné poznanie, môžu Slovensku pomôcť usmerňovať svoju rozvojovú pomoc s princípom pomôcť ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú.
Konferencia vyjadrila znepokojenie, že cieľ rozvinutých krajín, zmobilizovať do roku 2020 spoločne 100 miliónov dolárov sa zatiaľ nepodarilo splniť, a vyzýva zmluvné strany rozvinutých krajín, aby tento cieľ splnili. Slovensko chápe očakávania a požiadavky rozvojových krajín, avšak otázka dôveryhodnosti nie je jednosmerná ulica a nemožno očakávať bezbrehý prísun finančných prostriedkov, pokiaľ na ich strane nebude dosť dobrej vôle podieľať sa na opatreniach zničujúcich emisie skleníkových plynov.
Zdroj: (SITA, DSe, kg)
Odporúčané články
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.