Slovensko míňa na zdravotníctvo zhruba rovnako ako okolité krajiny
Celkové výdavky na zdravotníctvo, ktoré zahŕňajú verejné aj súkromné zdroje, sú porovnateľné s Českom, Poľskom a Maďarskom, či už ako podiel hrubého domáceho produktu, alebo ako priemer na obyvateľa. Efektivita výdavkov je však nižšia. V publikácii Reformný kompas slovenskej ekonomiky to zhrnul Inštitút finančnej politiky (IFP) ministerstva financií. IFP označil zdravie za oblasť, kde možno najrýchlejšie zlepšovať kvalitu života obyvateľov do roku 2030.
Úmrtnosť odvrátiteľná zdravotnou starostlivosťou ako najčastejšie používaný indikátor efektivity zdravotníckeho systému radí Slovensko na chvost vyspelých krajín. Dojčenská úmrtnosť je podľa štúdie najvyššou spomedzi porovnávaných krajín. “Podľa výpočtov Útvaru hodnoty za peniaze, ak by sa nám podarilo úmrtnosť odvrátiteľnú zdravotnou starostlivosťou dostať na priemer vyspelých krajín, ročne by zomrelo približne o 5-tisíc ľudí menej,” píšu analytici.
Ako ďalej konštatujú analytici, očakávaná dĺžka života pri narodení je vo všeobecnosti nízka, k čomu prispievajú aj nedostatočná informovanosť a prevencia spolu s bariérami v prístupe k zdravotnej starostlivosti. Životný štýl je tiež oblasťou s veľkým potenciálom na zlepšenie, keďže napríklad podiel fajčiarov je nadpriemerný či polovica dospelých trpí nadváhou. Pritom existujú nástroje verejných politík ovplyvňujúce životný štýl. Z krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj zdaňuje sladené nápoje už 13 krajín, a to z dôvodu rastúcej spotreby cukru na obyvateľa a jeho vplyvu na obezitu.
Zdroj: (SITA, it;avl)
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.