Slovensko nebude vyvíjať aktivity, ktoré by ospravedlňovali porušenie medzinárodného práva v prípade Ukrajiny
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) ubezpečuje Ukrajinu, že slovenská vláda nebude vyvíjať žiadne politické a ani ekonomické aktivity, ktoré by ospravedlňovali hrubé porušenie medzinárodného práva a rozbíjali koalíciu štátov odsudzujúcich počínanie Ruska. Urobil tak v súvislosti s výrokmi ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorý spochybňuje ekonomické sankcie voči Rusku a odmieta ich. V tlačovej správe o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
„Slovenská republika sa ešte za vlády Roberta Fica pridala k štátom, ktoré odsúdili anexiu Krymu a uvalili sankcie na Ruskú federáciu. Toto je oficiálna línia zahraničnej politiky Slovenskej republiky, na ktorej sa nič nezmenilo a jej záväznosť platí pre členov vlády,“ povedal premiér.
Heger očakáva, že minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) bude vzniknutú situáciu s predsedom SaS Sulíkom riešiť.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že dlhodobo odsudzuje anexiu Krymu a plne podporuje Ukrajinu v jej diplomatickom úsilí obnoviť územnú celistvosť. „Predseda SaS Richard Sulík vyslovil svoj predpoklad, že Rusko Krym nevráti. Tento akt však považuje za porušenie medzinárodného práva. Má za to, že niektorých slovenských exportérov sankcie môžu postihovať. Strana SaS však v žiadnom prípade nespochybňuje ich politický účel,” vysvetlil v stanovisku hovorca strany Ondrej Šprlák.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok večer odsúdili správanie bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorého právoplatne odsúdil Krajský súd v Prešove z trestného činu daňového podvodu. Návrh na uznesenie, ktoré kritizuje Kiskovu finančnú manipuláciu v súvislosti s prezidentskou kampaňou z roku 2014, podporilo viac ako 60 poslancov koalície. Zo 130 hlasujúcich za uznesenie zahlasovalo 77 zákonodarcov, vrátane trojice odídencov zo Slovenskej národnej strany pod vedením Rudolfa Huliaka. Proti sa postavilo 53 poslancov.
Podľa premiéra Roberta Fica chcú s Čínou spolupracovať všetci. Predseda vlády to uviedol na tlačovej konferencii po tom, čo sa vrátil zo svojej návštevy Číny. V sobotných dialógoch následne uviedol, že túto návštevu považuje pre Slovensko za kľúčovú.