Slovensko nedodržalo pravidlá EÚ o skládkach odpadov. Európska komisia pristúpila k žalobe
Európska komisia (EK) postúpi Súdnemu dvoru Európskej únie prípad Slovenska pre nedodržanie pravidiel Európskej únie (EÚ) o skládkach odpadov. Dôvodom je, že Slovensko nerekultivovalo a neuzavrelo viacero skládok, ktoré odporujú požiadavkám smernice o skládkach odpadov. Komisia o tom informovala na svojej webstránke.

Podľa danej smernice mali členské štáty do 16. júla 2009 uzavrieť staré skládky s výnimkou prípadov, keď sa na základe primeraného plánu úpravy povolila ich ďalšia prevádzka. Pred uzavretím sa musia rekultivovať, aby sa zaistilo, že nebudú mať výrazne negatívne účinky. „Za definitívne uzavreté ich možno považovať až po tom, ako príslušný orgán vykoná záverečnú kontrolu na mieste, posúdi všetky dokumenty predložené prevádzkovateľom a schváli uzavretie a rekultiváciu,” uviedla EK.
Komisia zaslala Slovensku na jar v roku 2017 formálnu výzvu, a to z dôvodu nesúladu so smernicou. V marci 2019 zaslala i odôvodnené stanovisko. Viacero nevyhovujúcich skládok bolo odvtedy uzavretých, ďalšie boli obnovené a opätovne povolené, avšak v prípade 21 skládok je stále potrebné prijať opatrenia. Chýba im primeraný plán a hoci boli vyradené z prevádzky, nedošlo k ich rekultivácii ani k definitívnemu uzavretiu tak, ako to vyžaduje smernica. Môžu teda predstavovať nebezpečenstvo pre ľudské zdravie i pre životné prostredie. Keďže sťažnosti EK slovenské orgány dosiaľ v plnej miere nevyriešili, Komisia dospela k záveru, že ich úsilie bolo nedostatočné a neuspokojivé, a preto prípad postupuje Súdnemu dvoru EÚ.
Zdroj: (SITA, kh, kl)
Odporúčané články

Generálny prokurátor Maroš Žilinak zamietol návrh Davida Lindtnera, obhajcu obvineného Daniela Bombica, na zrušenie obvinenia jeho klienta podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Informáciu denníka Sme pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach začal 10. júla s rekonštrukciou priestorov hlavnej budovy. Stavebné práce súvisia s inštaláciou nového zariadenia magnetickej rezonancie (MRI). Podľa vedenia nemocnice potrvá modernizácia približne tri mesiace.

V Košiciach sa čoraz častejšie objavuje pohánkovec. Je to invázna rastlina z východnej Ázie, vytvára husté porasty a potláča pôvodnú vegetáciu. Táto trojmetrová rastlina s červenými škvrnami na stonkách a srdcovitými listami sa rýchlo šíri a je náročné ju zastaviť. Slovenská inšpekcia životného prostredia zaraďuje pohánkovec na zoznam rastlín vzbudzujúcich obavy.