Slovensko podľa Súdneho dvora EÚ neprijalo potrebné opatrenia pre ochranu hlucháňa hôrneho
Súdny dvor Európskej únie potvrdil porušenie smerníc o biotopoch a o vtáctve zo strany Slovenska. Okrem toho, že Slovensko nerealizovalo projekty s adekvátnym vplyvom na územia výskytu hlucháňa hôrneho, neprijal ani potrebné opatrenia na ochranu jeho biotopov.
Súdny dvor dospel k záveru, že Slovensko neprijalo vhodné ochranné opatrenia na zabránenie poškodzovaniu biotopov hlucháňa a jeho rušeniu v územiach sústavy Natura 2000. Informoval o tom Balázs Lehóczki z tlačového oddelenia Súdneho dvora v tlačovej správe.
V priebehu roka 2017 bolo eurokomisii doručených viacero sťažností, ktoré opisovali nadmernú ťažbu dreva v 12 územiach sústavy Natura 2000, ktoré sú vyhlásené na ochranu hlucháňa hôrneho na Slovensku. Táto činnosť mala mať podľa sťažností vplyv na ochranu tohto chráneného druhu. Komisia následne podala na súdny dvor žalobu proti Slovensku za porušenie smerníc o biotopoch a o vtáctve v prípade ochrany území sústavy Natura 2000, na ktorých sa nachádzajú biotopy hlucháňa hôrneho.
Vo svojom rozsudku Súdny dvor EÚ v prvom rade uviedol, že programy starostlivosti o lesy a ich zmeny, náhodná ťažba dreva a opatrenia na predchádzanie ohrozeniu lesov a odstránenie následkov škôd spôsobených prírodnými katastrofami predstavujú plány, ktoré priamo nesúvisia so správou príslušných území sústavy Natura 2000 alebo pre túto správu nie sú potrebné. Súdny dvor však konštatoval, že programy starostlivosti o lesy od 1. januára 2015 nepodliehali primeranému posúdeniu ich vplyvov. Slovensko vyňalo aj náhodnú ťažbu dreva z povinnosti posúdenia. Navyše, ani na opatrenia na predchádzanie ohrozeniu lesov a odstránenie následkov škôd spôsobených škodlivými činiteľmi sa nevzťahoval taký režim ochrany, ktorý by zaručoval primerané posúdenie vplyvov.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.