Slovensko podpísalo zmluvu o spolupráci s WHO nielen v oblasti boja proti pandémii koronavírusu

Slovensko podpísalo so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) dvojročnú zmluvu o spolupráci. Včera (20. 12.) o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na tlačovej besede spolu so zástupcom WHO pre Európu Hansom Klugem.
„V dnešnej dobe pandémie je dôležitá výmena informácií a skúseností, ktoré nám budú pomáhať v ďalšom boji proti pandémii,“ povedal Lengvarský. Minister zdravotníctva uviedol, že sa spolupráca medzi slovenskými expertmi a expertmi z WHO zintenzívni na rôznych úrovniach. Dohoda, ktorú podpísali, hovorí napríklad o spolupráci v boji proti tuberkulóze, skríningu rakovinových ochorení, rovnako aj vo výmene a zlepšení informačných technológií a podobne.
Lengvarský informoval o tom, že sa dohodli aj na školení expertov. Podľa slov Lengvarského sa rozprávali aj o zviditeľnení WHO a jej dôležitosti. Obe strany sa dohodli aj na rozšírení zastúpenia WHO na Slovensku, aby sa venovali témam duševného zdravia, paliatívnej starostlivosti, či už v oblasti onkológie alebo iných oblastiach a digitálnemu zdravotníctvu. „Chceme rozšíriť kanceláriu zastúpenia WHO na Slovensku. Samozrejme, prizvať expertov a výsledky práce viditeľným spôsobom prezentovať,“ doplnil minister Lengvarský.
„Naše prvé diskusie sa týkali práve toho, aká je situácia s ochorením Covid-19 na Slovensku, v Európskej únii, ale takisto na svete a špeciálne sme sa venovali aj omikronu,“ uviedol zástupca WHO Kluge. Podľa jeho slov nemá žiadna vláda v Európe jednoduché riešenie proti problému, ktorému momentálne čelíme.
Kluge rozumie, že má táto pandémia už veľmi dlhé trvanie. Zároveň uviedol, že pandémia nemusí mať dominantné postavenie v našich životoch. Podľa jeho slov existuje cesta von z pandémie. „Vakcíny sú bezpečné, vakcíny zachraňujú životy,“ doplnil Kluge s tým, že prvým opatrením z pandémie je práve vakcinácia a zvyšovanie miery zaočkovanosti populácie. Na tlačovom brífingu uviedol, že publikovali štúdiu, ktorá dokazuje, že vakcína za uplynulý rok zachránila v Európe 500 tisíc životov. „Najdôležitejším opatrením je aplikovanie booster dávky,“ doplnil s tým, že ďalším opatrením je nosenie rúšok v situáciách, kedy nie je možné dodržiavať odstupy, vetranie priestorov a v neposlednom rade nové liečebné postupy. Týchto päť základných zbraní proti koronavírusu zopakoval niekoľkokrát.
Nikto netuší, či bude omikron posledným variantom koronavírusu, uviedol zástupca WHO Kluge. Avšak po omikrone budeme mať všetci imunitu, či už očkovaním alebo prekonaním ochorenia Covid-19. Aj napriek tomu dôjde k veľkému počtu úmrtí. Preto je dôležité zvýšiť mieru zaočkovanosti. Rozdiel oproti minulému roku je, že máme nástroje, vedomosti a poznanie na to, aby sme s vírusom bojovali.
Zdroj: (Tlačová beseda/FB/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články

Kardiochirurgický tím Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach vykonal prvú plne endoskopickú operáciu mitrálnej chlopne pomocou 3D endoskopickej veže na Slovensku.

Sídlisko Ťahanovce ožilo tradičnými zabíjačkovými hodmi, ktoré spojili dobré jedlo, folklór a komunitnú atmosféru. Organizátori stavili na dostupnosť podujatia a efektívne využitie financií, pričom do príprav sa zapojili mestská časť a Združenie žien Slovenska.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od dopravných komplikácií cez environmentálne výzvy až po plány na rozvoj mestskej infraštruktúry. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.