Slovensko pokračuje v spolupráci s Bosnou a Hercegovinou v oblasti azylu a migrácie
Migračný úrad Ministerstva vnútra (MV) SR a ministerstvo zahraničných vecí pokračujú v spolupráci s Bosnou a Hercegovinou. Na odporúčanie Migračného úradu MV SR podporila Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (Slovak Aid) Centrum sociálnych služieb v Bihaći, ktorému poskytli grant vo výške 30-tisíc eur. Informuje o tom tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.

Suma podľa riaditeľa migračného úradu Jána Orlovského umožnila modernizáciu technického vybavenia centra a zamestnanie dvoch sociálnych pracovníkov pre prácu s maloletými migrantmi bez sprievodu. „Podpora zo strany Slovak Aid pre Bosnu a Hercegovinu v oblasti azylu a migrácie mala v tomto roku aj podobu dvoch bilaterálnych študijných návštev expertov pre zoznámenie sa s postupmi, štandardami práce a výzvami, ktorým v praxi čelia,“ uviedol Orlovský, ktorý dodal, že práve štáty na tzv. balkánskej trase tvoria významný prvok v zmierňovaní tlaku nelegálnej migrácie na EÚ a preto je potrebné ich podporovať.
Na doterajší priebeh projektu nadviazala opätovne aj podpora slovenského veľvyslanectva v Bosne a Hercegovine. Pri príležitosti Medzinárodného dňa migrantov, ktorý bol 18. decembra, sa veľvyslanec SR Roman Hlobeň a konzul Patrik Turošík stali na jeden deň dobrovoľníkmi v tábore pre maloletých migrantov bez sprievodu v mestskej časti Bihaća v Borići. Stretli sa s mladými ľuďmi z rôznych krajín a vypočuli si ich príbehy z cesty za lepším životom v Európe, snoch a plánoch. Ich postoj a prístup ocenili médiá v Bosne a Hercegovine, ktoré tlmočili slová veľvyslanca Hlobeňa, že obdobie sviatkov neponúka všetkým rodinnú pohodu a vianočné chvíle, preto je tu pre nás príležitosť pripomenúť si dôležitosť prejavov ľudskosti, pokory, solidarity, či podpory a pomoci tým, ktorí to potrebujú.







Zdroj: SITA kh, ju
Galéria
Odporúčané články

Vládny kabinet schválil návrh Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na vyhlásenie mimoriadnej situácie v súvislosti s výskytom vysoko nákazlivého vírusu slintačky a krívačky (SLAK) na celom území Slovenskej republiky.

Predseda vlády Robert Fico včera telefonoval s prezidentom Srbska Aleksandarom Vučičom a prejavil mu plnú podporu ako legitímnemu predstaviteľovi Srbska.

Dnes je 21 rokov od vstupu Slovenska do NATO, podľa prezidenta išlo o správne rozhodnutie. Uviedol to prezident Peter Pellegrini, ktorý pri príležitosti 21. výročia vstupu Slovenska do NATO navštívil spolu s ministrom obrany Robertom Kaliňákom (Smer-SD) Tím pre integráciu síl NATO (NFIU) na Slovensku.