Slovensko-poľský plynovod je realitou, budeme mať lepší prístup k LNG
V poľskom meste Strachocina v piatok oficiálne otvorili plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Poľskom. „Ide o výnimočne strategickú investíciu. Plynovodné prepojenie medzi severom a juhom posilní energetickú bezpečnosť nielen našich krajín,“ povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki.
„Plynovod nám poskytuje nový pocit slobody, že máme alternatívu, ktorá nebude závislá od Ruska. Vďaka tomuto plynovodu bude môcť tiecť nórsky plyn a skvapalnený plyn,“ dodal predseda slovenskej vlády Eduard Heger.
Prepojením na poľskú sieť sa Slovensku otvára možnosť využívať celý globálny LNG systém. Prepojenie plynových systémov Slovenska a Poľska je jeden z najväčších projektov energetickej infraštruktúry na Slovensku. Tvorí kľúčovú časť prioritného koridoru severojužných plynárenských spojení v strednej a východnej Európe.
„Slovensko dnešným dňom bude mať plynovodné prepojenie na všetky susedné krajiny. Kapacita tohto plynovodného prepojenia zodpovedá celoročnej spotrebe Slovenska,“ povedal minister hospodárstva Richard Sulík s tým, že vďaka slovensko-poľskému plynovodnému prepojeniu môžeme rapídne znížiť závislosť od Ruska.
Ako uviedol pred novinármi generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič, plynovodné prepojenie stálo celkovo 130 miliónov eur. Zhruba 40 % prispela na slovensko-poľský plynovod Európska únia. „Ukončili sme všetky technické skúšky, ktoré preukázali, že plynovod je plne funkčný a pripravený na prevádzku. Teraz kontrolujeme všetky dokumenty, požiadali sme o povolenie na prevádzku a to určitý čas trvá. Naplno ponúkneme trhu tento plynovod niekedy koncom októbra,“ povedal Ňukovič.
Prepojovací plynovod má dĺžku približne 164 km. Na poľskej strane je to 61,3 km, dĺžka slovenskej časti je 103 km od štátnej hranice po kompresorovú stanicu Veľké Kapušany. Slovensko-poľský plynovod je už dimenzovaný aj na prepravu zemného plynu s prímesou vodíka, keďže slovenský prepravca spoločnosť Eustream sa pridal k paneurópskej iniciatíve European Hydrogen Backbone. Výstavba projektu začala na jeseň 2018 a je spolufinancovaná z európskych prostriedkov.
Zdroj: SITA, md;qq
Odporúčané články
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.