Slovensko poskytne Ukrajine zimný balík v hodnote takmer 800-tisíc eur
Vo štvrtok (8. 12.) vycestoval minister obrany Jaroslav Naď spolu s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislavom Káčerom a ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom do Kyjeva, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ministrom obrany Oleksim Reznikovom. Cieľom ich pracovnej návštevy bolo potvrdenie pokračujúcej politickej, diplomatickej, vojenskej, finančnej aj humanitárnej podpory Slovenska pre Ukrajinu.
Šéf slovenského rezortu obrany počas stretnutia informoval o poskytnutí ďalšej pomoci, ktorú schválila vláda SR pre nášho východného suseda.
„Ukrajina nielen že čelí bezprecedentnej vojne, ale v dôsledku ruských útokov cielených na strategickú infraštruktúru tiež zime a tme. Osobne som, žiaľ, videl strach a slzy, ktoré však prekrýva pevné odhodlanie bojovať za svoju krajinu, rodiny, priateľov – za slobodu. Majú na to plné právo a Slovensko ich v tom podporuje,“ uviedol v Kyjeve minister obrany SR Jaroslav Naď.
Ako priblížil, SR poskytne Ukrajine tzv. zimný balík pomoci v hodnote približne 800-tisíc eur. Jeho obsahom je nesmierne potrebné materiálové vybavenie v podobe benzínových generátorov, zimnej výstroje, elektrocentrál a transformátorov, ďalej je to materiál pre teplárenstvo a potravinové dávky.
Okrem toho SR poskytne na pomoc Ukrajine tiež odmínovacie komplety Božena v hodnote 1,8 milióna eur, balistické vesty v hodnote 1,2 milióna eur a ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote približne 6,3 milióna eur.
Od začiatku ruskej invázie venovala Slovenská republika Ukrajine pomoc v celkovej hodnote, vrátane tohto balíka, približne 167,8 miliónov eur. Súčasťou slovenskej pomoci bol okrem systému protivzdušnej obrany S-300 už aj odmínovací systém Božena, päť vrtuľníkov, munícia, palivo či ručné zbrane. Ďalším projektom pomoci bolo darovanie 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1, za ktoré Slovensko získa od Nemeckej spolkovej republiky 15 bojových tankov Leopard 2A4.
Ministri počas pracovnej cesty navštívili aj zbombardované mesto Irpiň, streli sa s predsedom vlády D. Šmyhalom, podpredsedom parlamentu O. Kornienkom a uctili si pamiatku padlých počas ruskej agresie položením kytíc pri Múre obetí vojny.
Zdroj: TS MO SR
Galéria
Odporúčané články
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.