Slovensko prišlo s ďalšími návrhmi, ako riešiť energetickú chudobu
Slovenská vláda odobrila novú koncepciu na ochranu odberateľov energií a vody spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) teraz má zriadiť nadrezortnú pracovnú skupinu, v ktorej budú aj zástupcovia Ministerstva financií SR, Ministerstva hospodárstva SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Pracovná skupina by sa mala do konca februára tohto roka zhodnúť na konečnej definícii energetickej chudoby a mala by vypracovať legislatívne návrhy opatrení na ochranu odberateľov ohrozených energetickou chudobou.
ÚRSO v koncepcii navrhuje viacero opatrení v boji s energetickou chudobou. Navrhuje optimalizovať dodávkové a sieťové tarify, zrušiť podomový predaj energií či zakázať prerušenie dodávok energií a vody počas zimnej sezóny. Úrad v boji s energetickou chudobou taktiež v koncepcii navrhuje zaviesť ponuku bezplatných splátkových kalendárov a energetického poradenstva a zľavu pre uplatňovanie doplnkových cenníkových služieb. Všetkým domácnostiam, teda aj tým, ktoré nie sú v priamom zmluvnom vzťahu s dodávateľom, by sa mal umožniť prístup k regulácii. To znamená, aby mali všetky domácnosti možnosť odoberať energie a vodu za regulované ceny.
Ostatným štátnym úradom navrhuje ÚRSO napríklad zavedenie daňového zvýhodnenia energeticky chudobných domácností, vytvorenie ľahko dostupnej siete energetických poradcov či zavedenie webovej stránky s informáciami o energetickej chudoby. Pilotný projekt už spustili na východe Slovenska. Riešenie je postavené na technológii inteligentného meracieho systému (IMS) a prepája viacero aktérov, vrátane zapojenia samospráv.
Regulačný úrad navrhuje, že domácnosť je ohrozená energetickou chudobou vtedy, ak po odpočítaní jej celkových nákladov na energie a vodu od celkového disponibilného príjmu domácnosti zostanú danej domácnosti disponibilné finančné zdroje v určenej výške, napríklad v porovnaní voči univerzálne akceptovanej hodnote životného minima.
Zdroj: SITA (md, qq)
Odporúčané články
V Košiciach sa začína vykurovacia sezóna. Tepelné hospodárstvo v Košiciach (TEHO) začne s dodávkou tepla do bytov v meste 1. októbra, o 00:01.
V nemocnici AGEL Košice-Šaca v mestskej časti Šaca sa rozšírila panika po nahlásení úniku neznámeho plynu. Záchranné zložky okamžite zasahovali na mieste a preventívne evakuovali až 200 pacientov z urgentného príjmu. Napriek vážnosti situácie a obavám, prvotné merania prítomnosť nebezpečných plynov nepotvrdili.
Napriek pretrvávajúcemu konfliktu na Ukrajine, združenie FEMAN pokračuje v podpore slovensko-ukrajinskej spolupráce a pripravuje už desiaty ročník podujatia Dni Ukrajiny. Od 15. do 24. septembra 2024 sa Košice premenia na centrum kultúrnych, spoločenských a obchodných aktivít, ktoré majú za cieľ posilniť vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou.