Slovensko prispeje tento rok do Európskeho mierového nástroja dvomi miliónmi eur

Slovenská republika prispeje v roku 2021 do štruktúr Európskeho mierového nástroja (European Peace Facility – EPF) sumou 2 040 000 eur. Vyplýva to z Návrhu na úhradu príspevkov SR do asistenčného piliera Európskeho mierového nástroja, ktorý vláda odobrila na svojom dnešnom zasadnutí.
Nástroj EPF sa využíva na financovanie spoločných nákladov Európskej únie (EÚ), ktoré majú smerovať k posilneniu vojenských a obranných kapacít tretích štátov a regionálnych a medzinárodných organizácií. Tiež na realizáciu operácií na podporu mieru pod vedením regionálnych alebo medzinárodných organizácií či tretích krajín.
EPF sa skladá z dvoch pilierov. Prvým je pokračovanie medzinárodného mechanizmu Athena, ktorý spravuje financovanie spoločných nákladov súvisiacich s vojenskými operáciami EÚ. Ide napríklad o náklady na ubytovanie, pohonné látky, uskladnenie a ďalšie vybavenie vojakov. „Členský príspevok Slovenskej republiky do mechanizmu Athena každoročne hradí Ministerstvo obrany Slovenskej republiky a jeho výška sa mení podľa požiadaviek aktuálnych vojenských misií a operácií EÚ,“ uvádza sa v materiáli.
Druhý pilier EPF vznikol pretransformovaním bývalého Afrického mierového nástroja EÚ. Rozšíril sa cieľ jeho financovania a tiež jeho geografické pôsobenie. „Jeho vytvorenie umožní EÚ pomáhať partnerským krajinám a regionálnym organizáciám pri financovaní vojenských operácií na podporu mieru a poskytovať (financovať) vojenské a obranné vybavenie, budovanie obrannej infraštruktúry a technickej podpory,“ píše sa v materiáli. Pomoc EÚ môže mať formu financií, materiálu či techniky.
Príspevok SR k Európskemu mierovému nástroju bude hradený z finančných prostriedkov Ministerstva obrany SR, ktoré sú určené na úhrady príspevkov SR do medzinárodných organizácií.
Zdroj: (SITA, gko;jme;DSe)
Odporúčané články

Posledné novembrové dni sa v Michalovciach tradične nesú v znamení spomienky na oslobodenie mesta. V nedeľu 26. novembra uplynie 79 rokov od týchto udalostí. Na jeseň 1944, keď sa línia frontu približovala k Michalovciam, bola 28. októbra nariadená evakuácia obyvateľstva vo veku 16 až 60 rokov zo severovýchodnej časti Michalovského okresu.

Ozbrojené sily Slovenskej republiky (OSRR) sú už týždeň na východnom Slovensku. Posila prišla do obce Baškovce a Nižná Sitnica. O pomoci informujú OSSR na svojej sociálnej sieti.

Násilie na ženách je neakceptovateľné a v našej spoločnosti mimoriadne závažný problém. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na svojej sociálnej sieti v súvislosti so smrťou 21-ročnej ženy v Novom Meste nad Váhom.