Slovensko rado pomôže Ukrajine s reformami potrebnými na vstup do EÚ
Slovenská republika rada pomôže Ukrajine s reformami potrebnými na vstup do Európskej únie. Vyhlásil to slovenský predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) na začiatku druhého dňa zasadnutia Európskej rady v Bruseli. Európski lídri sa vo štvrtok 24. marca zhodli okrem iného na tom, že Európska únia (EÚ) je odhodlaná poskytnúť ukrajinskej vláde podporu na zabezpečenie jej bezprostredných potrieb a po ukončení násilností zo strany Ruska aj pomoc pri obnove demokratickej Ukrajiny. Všetci predstavitelia krajín EÚ sú tiež rozhodnutí pokračovať v potvrdzovaní sankcií voči Rusku.
Heger ocenil, že európski partneri prijali návrh na zriadenie fondu obnovy, ktorý bude slúžiť na okamžitú pomoc Ukrajine, ale aj na jej povojnovú obnovu. „Do záverov sa podarilo dostať naše návrhy o tom, aby súčasťou pomoci Ukrajine neboli len peniaze, ale aj pomoc pri reformách. Dobre vieme, že reformy sú kľúčové na to, aby krajina mohla splniť všetky kritériá na to, aby sa mohla stať členom Európskej únie,“ vysvetlil Heger s tým, že Slovensko má skúsenosti so vstupom do európskeho spoločenstva. Podľa slovenského premiéra je potrebné dať krajinám, ako Ukrajina, Moldavsko či Gruzínsko, asistenciu s tým, aby dosiahli potrebné kritériá na vstup. „Nebudeme zľavovať z kritérií, pretože to nie je správne. Ale pomôžeme tým krajinám ich splniť,“ doplnil.
Na štvrtkových rokovaniach sa osobne zúčastnil aj americký prezident Joe Biden. Ako uviedol Heger, americká hlava štátu priniesla na Európsku radu tému jednoty celého demokratického sveta. „Demokratický svet musí byť a je jednotný. Toto je sila, s ktorou Vladimir Putin nepočítal, a ktorá na neho tlačí,“ zdôraznil Heger. Telefonicky sa vo štvrtok s európskymi lídrami spojil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý spomenul aj Slovenskú republiku ako jednu z krajín, ktoré Ukrajine výrazne pomáhajú.
Zdroj: (SITA, mb;gko)
Odporúčané články
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.