Slovensko sa radí medzi krajiny s dobre zvládnutou drogovou problematikou

Slovensko sa radí medzi krajiny s dobre zvládnutou drogovou problematikou. Vyplýva to z hodnotiacej správy o plnení úloh z Národnej protidrogovej stratégie SR za roky 2013 až 2020, ktorú na dnešnom rokovaní vzala vláda na vedomie. Stratégia si kládla dva hlavné ciele, ktorými boli zníženie dopytu po drogách a zníženie ponuky drog na Slovensku.
Najčastejšie sa z drogovej závislosti v rokoch 2013 až 2019 liečili na Slovensku muži vo vekovom rozpätí od 30 do 39 rokov. Primárnym dôvodom liečby boli problémy so stimulačnými drogami, osobitne metamfetamínom, teda pervitínom. O druhé a tretie miesto sa striedavo uchádzali pacienti liečení pre problémy s heroínom a marihuanou. V roku 2019 predstavovali užívatelia stimulačných drog 42,7 percenta zo všetkých ľudí liečených od drogovej závislosti. V prevažnej väčšine sa jednalo o užívateľov pervitínu. Liečba užívateľov bola kontinuálne na vzostupe od roku 2009.
Kľúčovým indikátorom hodnotenia problémového užívania drog na Slovensku bol indikátor úmrtnosti, ktorý bol sledovaný z dvoch hľadísk. Jednak sa zisťovali priame úmrtia zapríčinené intoxikáciou drogami, keď osoby umreli v dôsledku predávkovania alebo v dôsledku správania pod vplyvom drogy. Zároveň bola skúmaná celková úmrtnosť liečených užívateľov drog pre závislosť od všetkých psychoaktívnych látok, okrem alkoholu, a to bez ohľadu na príčinu smrti.
Ako príčina úmrtia sa v čase intoxikácie najčastejšie preukázali opiody a menej stimulačné drogy. Od roku 2010 sa počet úmrtí zvýšil z 20 osôb na 32 v roku 2018 a na 34 v roku 2019. Z druhého hľadiska boli sledovaní pacienti liečení pre závislosť od drog v bratislavskom Centre pre liečbu drogových závislostí. Skúmanie ukázalo, že spomedzi pacientov, ktorí boli v centre liečení, zomrelo v priebehu rokov 1999 až 2019 celkovo 238 pacientov. To predstavovalo približne päť percent zo všetkých dohľadaných pacientov, ktorých bolo 5 399.
Správa ďalej konštatuje, že narastá počet ľudí, ktorí sú zapájaní do programu čistej liečby. Kým napríklad v roku 2014 Centrá pre liečbu drogových závislostí v Banskej Bystrici, Bratislave a Košiciach prijali spolu 1 166 pacientov, v roku 2019 ich prijali 1 694. Rastie aj finančná podpora protidrogových aktivít. V rokoch 2013 až 2016 vláda na aktivity tohto druhu každoročne vyčlenila sumu 515-tisíc eur. Podpora aktivít však v posledných rokoch začala rásť a napríklad v roku 2020 bolo na protidrogové aktivity vyčlenených 860-tisíc eur.
Minister zdravotníctva a predseda Rady vlády pre protidrogovú politiku v správe zhodnotili, že je zrejmá potreba pokračovať v nastavenom smerovaní protidrogovej politiky na Slovensku.
Zdroj: (SITA, gko;mky)
Odporúčané články

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich na dočasnú výluku električkovej dopravy v mestskej časti Košice – Barca. Dôvodom je oprava električkovej trate v úseku medzi zastávkami VSS, križovatka a Socha Jána Pavla II.

Hudobné koncerty, divadelné predstavenia, filmové kinohity, zábavné stand-upy a vedomostné kvízy či športové aktivity – uhorková sezóna počas leta v Košiciach nehrozí. Mesto Košice pripravilo Košické kultúrne a športové leto 2025 – viac než dvojmesačnú sériu podujatí, ktoré udržia život v meste aj počas prázdnin.

Pred 23 rokmi predalo mesto Košice spoločnosti Cassoviainvest Credit športovo-rekreačný areál Ryba na Aničke za vtedajších 16 miliónov korún (531 103 eur). Hoci nový majiteľ do areálu za tie roky investoval a získal do svojho vlastníctva aj reštauráciu Ryba, už dlhodobo sa ho snaží predať. V tejto súvislosti už viackrát oslovili mesto a súkromných podnikateľov.