Slovensko stále zaostáva v dostupnosti inovatívnych liekov
V dostupnosti inovatívnych liekov sa Slovensko stále zaraďuje medzi najhoršie krajiny v regióne. Tento pretrvávajúci trend potvrdila Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) v tlačovej správe, v ktorej informovala o najnovšej slovenskej analýze o dostupnosti modernej liečby.
Analýza porovnávala situáciu v 38 európskych krajinách. Slovensko zaradila medzi najhoršie krajiny v Európe. Medzi najhoršími sa ocitá už dlhodobo. V okolitých krajinách sa situácia zlepšuje, na Slovensku sa však každým rokom zhoršuje. Sprístupnenie nových liekov slovenskému pacientovi trvá v priemere až 564 dní od ich registrácie, pričom napríklad v Nemecku je to iba 133 dní.
AIFP upozorňuje, že špecifická situácia je v onkológii, keďže na Slovensku je hradených iba 32 percent z liekov registrovaných Európskou liekovou agentúrou po roku 2011. „Stále sme tak na chvoste Európy a sme na tom dlhodobo najhoršie aj v porovnaní so susednými a balkánskymi krajinami,” zhodnotila výkonná riaditeľka AIFP Iveta Pálešová.
Podľa slovenskej analýzy od februára 2021 do februára 2022 vstúpili do systému úhrad len štyri onkologické lieky. „Pre porovnanie, za rovnaké obdobie pritom pribudlo napríklad v Slovinsku osem a v Rumunsku deväť nových štandardne hradených liekov. V Českej republike ich bolo sedem,” prezentuje výsledky analýzy riaditeľka AIFP. Zároveň doplnila, že Slovensko zaostáva v dostupnosti modernej terapie v troch najčastejších onkologických diagnózach, a to v rakovine pľúc, prsníka a hrubého čreva. Napríklad v prípade rakoviny obličiek, močového mechúra, pažeráku alebo pankreasu nie je dostupný ani jeden inovatívny liek.
Tieto nepriaznivé dáta podľa AIFP potvrdzujú nevyhnutnosť zmien na zlepšenie situácie. Pomôcť by mala zmena legislatívy, ako aj dofinancovanie systému.
Zdroj: (SITA, qq;avl)
Odporúčané články
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.