Slovensko stále zaostáva v dostupnosti inovatívnych liekov
V dostupnosti inovatívnych liekov sa Slovensko stále zaraďuje medzi najhoršie krajiny v regióne. Tento pretrvávajúci trend potvrdila Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) v tlačovej správe, v ktorej informovala o najnovšej slovenskej analýze o dostupnosti modernej liečby.
Analýza porovnávala situáciu v 38 európskych krajinách. Slovensko zaradila medzi najhoršie krajiny v Európe. Medzi najhoršími sa ocitá už dlhodobo. V okolitých krajinách sa situácia zlepšuje, na Slovensku sa však každým rokom zhoršuje. Sprístupnenie nových liekov slovenskému pacientovi trvá v priemere až 564 dní od ich registrácie, pričom napríklad v Nemecku je to iba 133 dní.
AIFP upozorňuje, že špecifická situácia je v onkológii, keďže na Slovensku je hradených iba 32 percent z liekov registrovaných Európskou liekovou agentúrou po roku 2011. „Stále sme tak na chvoste Európy a sme na tom dlhodobo najhoršie aj v porovnaní so susednými a balkánskymi krajinami,” zhodnotila výkonná riaditeľka AIFP Iveta Pálešová.
Podľa slovenskej analýzy od februára 2021 do februára 2022 vstúpili do systému úhrad len štyri onkologické lieky. „Pre porovnanie, za rovnaké obdobie pritom pribudlo napríklad v Slovinsku osem a v Rumunsku deväť nových štandardne hradených liekov. V Českej republike ich bolo sedem,” prezentuje výsledky analýzy riaditeľka AIFP. Zároveň doplnila, že Slovensko zaostáva v dostupnosti modernej terapie v troch najčastejších onkologických diagnózach, a to v rakovine pľúc, prsníka a hrubého čreva. Napríklad v prípade rakoviny obličiek, močového mechúra, pažeráku alebo pankreasu nie je dostupný ani jeden inovatívny liek.
Tieto nepriaznivé dáta podľa AIFP potvrdzujú nevyhnutnosť zmien na zlepšenie situácie. Pomôcť by mala zmena legislatívy, ako aj dofinancovanie systému.
Zdroj: (SITA, qq;avl)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.