Slovensko trpí nedostatkom lekárov, Matovič navrhuje výrazne zvýšiť počet medikov

Slovensko má eminentný záujem zvýšiť počet medikov zo 700 na 1 200 v ročníku už od nasledujúceho školského roka. Na sociálnej sieti to uviedol minister financií Igor Matovič (OĽaNO). „Bude to stáť dodatočné milióny eur ročne? Bude. A tak je to správne. Lebo na zdraví záleží,“ tvrdí šéf rezortu financií.
S takouto ponukou môže podľa neho minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) osloviť všetky lekárske fakulty na Slovensku. Na utorkové (25. 10.) rokovanie na Ministerstvo financií SR pritom podľa neho prišli zástupcovia rezortu zdravotníctva s otázkou, či by ministerstvo financií vedelo zafinancovať dodatočných 100 medikov ročne.
Slovensko podľa Matoviča dlhodobo trpí nedostatkom zdravotníkov, v tomto prípade lekárov. Zároveň platí, že na štyroch lekárskych fakultách vzdelávame ročne do 700 slovenských medikov v ročníku a približne 430 medikov v ročníku zo zahraničia. Okrem toho fakulty tvrdia, že k nim vedia prijať dodatočných 100 medikov. Lekárske fakulty podľa ministra financií zároveň tvrdia, že zahraničných študentov musia prijímať, lebo od nich získajú približne o 4-tisíc eur ročne viac na študenta ako za slovenských medikov od štátu.
„Považujem za znak absolútneho nerozumu nezaplatiť lekárskym fakultám spomenutý rozdiel a nezískať tak ročne dodatočné stovky miest pre slovenských medikov, pri ktorých je veľká šanca, že aj na Slovensku zostanú,“ dodal Matovič.
Zdroj: (SITA,su, dm)
Odporúčané články

Krátko pred pol jednou v noci došlo v sobotu k rozsiahlemu požiaru kontajnerov na komunálny odpad, ktorý poškodil aj v blízkosti zaparkovaný obytný príves. Polícia udalosť vyšetruje ako trestný čin poškodzovania cudzej veci.

V najbližších dňoch dôjde v Košiciach k zmene režimu fungovania cestnej svetelnej signalizácie na viacerých svetelne riadených križovatkách a priechodoch pre chodcov. Úpravy sa týkajú Triedy SNP, Prešovskej a Sečovskej cesty a Južného nábrežia.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.