1. novembra si pripomína katolícka cirkev Sviatok všetkých svätých
Katolícka cirkev si 1. novembra pripomína Sviatok všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadväzuje deň spomienky na zosnulých.

V katolíckej cirkvi je množstvo mužov a žien, ktorí boli riadne vyhlásených za svätých. Podľa katolíckej viery existujú po smrti tri “destinácie” – nebeské kráľovstvo, očistec a večné zatratenie. Ako “všetkých svätých” označujeme ľudí prežívajúcich večnú radosť s Bohom v nebi.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Aké sú otváracie časy cintorínov a kde môžete parkovať počas DUŠIČIEK?
Okrem neba a pekla je tu ešte očistec, tam čakajú na vstup do Božieho kráľovstva ľudia, ktorí nezomreli s odmietnutím Boha, ale potrebujú sa ešte očistiť od dôsledkov zlých skutkov, ktorých sa v živote dopustili. To sú tzv. verní zosnulí – inými slovami, duše v očistci.
Duše v očistci môžu získať vďaka modlitbe odpustky
Cirkev veriacich povzbudzuje k modlitbe za zosnulých práve preto, že pre všetky duše v očistci na začiatku novembra možno získať tzv. odpustky. Prostredníctvom odpustkov, tohto duchovného daru posielaného zosnulým, sa duše v očistci oslobodzujú od dôsledkov hriechov, ktoré spáchali počas pozemského života.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Počas sviatkov budú môcť návštevníci cintorína zaparkovať aj na Južnej triede
Veriaci sa prichádzajú modliť na hroby, lebo je to jedna z možných podmienok pre získanie odpustkov, okrem spovede, modlitby a svätého prijímania. Sviečky na hroboch sú potom symbolickým vyjadrením ich modlitby a duchovného daru. Tiež pripomínajú život, ktorý vydáva svetlo a teplo, avšak zároveň sa pomíňa. Sú aj obrazom vzkriesenia, lebo kresťania veria, že opravdivým Svetlom sveta je Zmŕtvychvstaný Kristus.
Pôvodne sa sviatok slávil 13. mája
V minulosti sa tento sviatok slávil 13. mája. Slávnosť všetkých svätých sa prvýkrát slávila v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, tzv. Pantheon, a zasvätil ho Preblahoslavenej Panne Márii a všetkým svätým mučeníkom. Pápež Gregor III. (731-741) zmenil slávenie všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra, keď v Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých.
Zdroj: (SITA, mt)
Odporúčané články

Vyplýva to z odborných záverov pracovnej skupiny prezentovaných na ostatnom mestskom zastupiteľstve. Pracovnú skupinu zriadilo mesto Košice, a tvorili ju zástupcovia odborných referátov mesta Košice, Správy mestskej zelene, Archívu mesta Košice, Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) a Okresného úradu. Ako sa ďalej uvádza v odborných vyjadreniach, symboly, ktoré sú na pomníku použité od jeho vzniku v roku 1945, sú autentickou súčasťou pomníka ako vojnového hrobu, a tiež ako kultúrnej pamiatky. Boli tiež zahrnuté v pôvodnom projekte kapitána E. F. Gurjanova.

Premiestnením pomníka z Námestia osloboditeľov otázniky nezaniknú, len sa presunú na iné miesto. Vyplýva to z poskytnutých podkladov pre agentúru SITA k problematike presunutia pomníka padlým z druhej svetovej vojny, ktorý sa nachádza v centre Košíc. Pomníkom sa v ostatných mesiacoch opakovane zaoberalo košické mestské zastupiteľstvo, diskusia sa rozprúdila po opravách plastických prvkov – kosákov a kladív, na jeseň minulého roka krátko pred 35. výročím Nežnej revolúcie.

Obyvatelia časti Kežmarskej ulice sa dnes, vo štvrtok 19. júna 2025, musia pripraviť na dočasné prerušenie dodávky pitnej vody.