B. BYSTRICA: Mesto vďaka refinancovaniu úverov ušetrí vyše 283.000 eur
Banská Bystrica 23. septembra (TASR) – Banská Bystrica ušetrí 283.574 eur na úrokoch vďaka refinancovaniu úverov, na ktorom sa vedenie mesta dohodlo s poskytovateľom úveru, Československou obchodnou bankou (ČSOB), a. s. Zverejnil to dnes Mestský úrad v Banskej Bystrici. “Mestá a obce sú dnes doslova finančne podvyživené. Musíme teda sami hľadať možnosti a spôsoby ako rozumne hospodáriť tak, aby mesto plnilo všetky svoje funkcie a zároveň sa úspešne rozvíjalo. Práve preto sme sa rozhodli preveriť, či by bolo možné získať výhodnejšie podmienky na splácanie našich úverov. Je veľkým úspechom, že sa nám to podarilo a mesto tak ušetrí viac ako 283.000 eur,” vysvetlil primátor Peter Gogola. Podľa informácií z banskobystrického magistrátu s cieľom zabezpečiť výhodnejšie financovanie úverov bol vyhlásený prieskum trhu, no ČSOB ako súčasný partner mesta reagovala na túto situáciu návrhom Dodatku k existujúcej zmluve, v ktorom sa úroková marža mení z 2,33 percenta na úroveň 1,55 percenta. “Peniaze, ktoré takto mestu ušetríme, budeme môcť použiť na to, čo je pre obyvateľov skutočne dôležité, teda na podporu mestských škôl a škôlok, opravu ciest či chodníkov v meste,” doplnil Gogola. Ostatné parametre v úverových zmluvách zostali zachované, to znamená, že úvery splatné do januára 2023 budú aj naďalej bez zabezpečenia a s nulovým poplatkom za predčasné splatenie. ekc zll
Odporúčané články
Najromantickejším mestom Slovenska sú podľa Valentínskych dát technologickej platformy Bolt Košice. Analýza za rok 2025 porovnala nárast jázd taxi službami a objednávok jedla počas sviatku svätého Valentína oproti priemerným februárovým piatkom v mestách, kde sú dostupné obe služby.
V košickej mestskej hromadnej doprave dôjde od nedele 8. marca k dočasným zmenám. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich, že úpravy trás sa dotknú viacerých autobusových liniek pre pokračujúce práce na Rastislavovej ulici.
Mesto Košice opravilo na svojich komunikáciách za uplynulý mesiac 300 m2 výtlkov, ktoré v doterajšom priebehu zimy vznikli kvôli výkyvom počasia. Na zlepšenie stavu komunikácií sa použilo 17 ton náhradnej asfaltovej zmesi Canader, ktorá sa používa na odstraňovanie havarijných stavov využíva najmä počas zimného obdobia.