Do testovania IT zručností sa zapojilo viac ako 14.000 Slovákov
Bratislava 26. septembra (TASR) – Viac ako 14.000 Slovákov sa zapojilo do štvrtého ročníka testovania IT zručností – IT Fitness Test. Pre žiakov základných škôl bol tentoraz vytvorený špeciálny odpoved. TASR o tom informoval Gustáv Budinský z IT Asociácie Slovenska. Cieľom testu bolo zistiť úroveň základných IT zručností u hlavnej cieľovej skupiny – študentov základných, stredných a vysokých škôl, ale aj širokej verejnosti. Najmladší účastník mal sedem rokov, najstarší 89. V testovaní sa podľa prezidenta IT Asociácie Slovenska Mária Lelovského ukázalo, že Slováci dobre zvládajú jednoduché vyhľadávanie na internete a následné extrahovanie požadovanej informácie z nenáročného textu. Nízku úspešnosť však žiaci dosiahli v náročnejšom vyhľadávaní. “Napríklad vo vyhľadávaní, kde je zadaných viacero kritérií, alebo kde vo výsledku vyhľadania je potrebné porozumieť informačne zovretému textu, vyhodnotiť viacero kritérií a čítať s porozumením,” uviedol Lelovský. Minister školstva SR Peter Pellegrini vyjadril nadšenie, že na Slovensku vznikla takáto aktivita. “Je odzrkadlením toho, že sektor informačných technológií si stále viac uvedomuje potrebu súladu medzi identifikovanými voľnými pracovnými miestami a nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, ktorý má v Európe do roku 2015 podľa očakávaní dosiahnuť až 900.000 osôb,” povedal minister. Do štatistického spracovania testovania boli zahrnuté odpovede prijaté v období od mája až do konca júla. Výsledky boli vyhlásené v rámci IT summitu vo štvrtok (25.9.). Vyplýva z nich napríklad, že menej ako 3,5 percenta respondentov nepoužíva doma žiadny počítač, stredoškoláci využívajú počítač predovšetkým na zábavu a získanie informácií z oblasti záujmu, alebo že žiaci vo veku sedem až 16 rokov používajú počítač viac doma ako v škole. Projekt realizovala s podporou Európskej komisie IT Asociácia Slovenska, ktorá je profesijným združením najvýznamnejších domácich a zahraničných spoločností z oblasti informačných a komunikačných technológií. Zámer testovať IT zručnosti v SR vznikol v roku 2009. gru ed
Odporúčané články
V závere roka 2025 sme informovali o tom, že wellness centrum v Národnom olympijskom centre plaveckých športov (NOCKE) pripadlo do nájmu firme mestského poslanca Miroslava Špaka a jeho firme SPAK, s. r. o. Pár dní pred Vianocami ohlásil poslanec Špak v rámci projektu KW360 využívanie fitness a wellness centra v NOCKE za symbolický jednorazový poplatok. Problém je, že SPAK s.r.o. prevádzkuje wellness. Fitness centrum prevádzkuje Naytilus Fitness, ktorý sa od Špakovho projektu dištancoval.
V Košiciach ukladajú na posledný odpočinok rómskeho kráľa Róberta Botoša. Skonal v nedeľu 15. februára. O jeho úmrtí informovalo Združenie obcí Jekhethane. Ako uviedlo, Botoš bol prvý košický a posledný oficiálne korunovaný rómsky kráľ strednej Európy.
Doposiaľ len málo využívané verejné priestranstvo medzi Clementisovou ulicou a cestou I. triedy (I/19) na Herlianskej ulici na sídlisku Dargovských hrdinov sa od minulého týždňa začína meniť na modernú rekreačnú plochu, ktorá sa stane jednu z ozdôb tejto mestskej časti.