Fico vidí fašizmus v slovenskej politike
BRATISLAVA – V slovenskej politike sú prvky fašizmu. Ústavní činitelia sa často vyjadrujú proti židovským spoluobčanom. Povedal v rozhlasovej relácii Sobotné dialógy predseda vlády a strany Smer Robert Fico.
Fico zároveň v súvislosti s Kotlebovou stranou dodal, že priamo označiť niekoho za fašistu nie je jeho štýl.
Kotleba ako kačica
„Ale na druhej strane, keď niečo chodí ako kačica, kváka ako kačica, vyzerá ako kačica, tak je to kačica. Ak si vezmeme všetky prvky, ktoré dnes vnímame pri tomto politickom zoskupení, môžeme hovoriť o tom, že tu máme reálne prvky fašizmu v slovenskej politike a proti tomuto sa chcem principiálne postaviť. Chcem sa postaviť aj proti tomu, že s takýmito ľuďmi bez problémov rokujú členovia opozície, predovšetkým strana SaS, ktorá hovorí, že sú tu nejaké body v ekonomike, ktoré ich spájajú. Nuž aj Hitler mal dobrý ekonomický program a dobre vieme, ako to dopadlo,“ povedal Fico, ktorý bol v relácii tradične sám, len s moderátorom.
Kto môže za nárast extrémizmu
Najlepšou odpoveďou na otázky súvisiace s nárastom extrémizmu na Slovensku je podľa neho to, aby štandardné politické strany tvrdili, že Slovenské národné povstanie je niečo, od čoho sa musí odvíjať slovenská štátnosť, moderná história krajiny, niečo, na čom má byť založená táto krajina, teda na silných antifašistických tradíciách.
„Nie je možné, aby v obciach Ostrý Grúň alebo Kľak, ktoré boli vyvraždené, mala Kotlebova strana 17 percent,“ dodal Fico. Podľa neho však podiel na náraste extrémizmu na Slovensku majú všetci, od médií, mimovládnych organizácií, cez školstvo až po rodičov.
Vládu Smeru, ktorej predsedá už desiaty rok, nemenoval.
SITA
Foto: sita
Odporúčané články
Príbeh plný nádeje, vytrvalosti a lásky k zvieratám. Mladá rakúska študentka prišla o svoju fenku Lunu na ulici Obrancov mieru v Košiciach. Strastiplné hľadanie trvalo 414 dní, kým sa fenka bezpečne vrátila domov.
Na webe beží petícia za odstránenie symbolov komunistického režimu z Námestia osloboditeľov v Košiciach. Občania podpísaní pod petíciou požadujú od mesta aby podniklo kroky vedúce k odstráneniu kosákov a kladív z pamätníka. Tento krok zdôvodnili štyrmi hlavnými dôvodmi. Ide o odsúdenie komunistického režimu, ktorý je podľa zákona označený za „zločinecký, nemorálny a protiprávny”. Organizátori petície považujú symboly na pomníku za propagáciu komunizmu, argumentujú, že je to v rozpore so základnými hodnotami demokratickej spoločnosti.
Z dôvodu odstraňovania poruchy na vodovodnom potrubí dôjde dnes 11. decembra 2024 k plánovanej odstávke studenej vody v časti Košice – sídlisko Nad Jazerom.