Horúce počasie zvyšuje nebezpečenstvo vzniku požiarov
Niekoľko dní pretrvávajúce horúce počasie na celom území Slovenska môže zapríčiniť zvýšené riziko vzniku požiarov, ktoré vznikajú najmä v prírodnom prostredí. Uvádza to v tlačovej správe Bianka Královičová, hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru.
Dôvodom na vyhlásenie času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je najmä suché a teplé počasie trvajúce najmenej päť po sebe nasledujúcich dní alebo zvýšený výskyt požiarov lesa či trávnatých porastov v priebehu troch po sebe nasledujúcich dní. Vyhlasuje sa tiež, ak požiarne nebezpečenstvo v lesoch na príslušnom území dosiahlo aspoň stupeň vysoké podľa stanovenia stupňa požiarneho nebezpečenstva v lesoch Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Pri vypaľovaní trávy a porastov vám hrozí nemalá pokuta
V súvislosti s vyhláseným časom zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru sa zakazuje najmä:
- fajčiť,
- odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety,
- používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru,
- vypaľovať porasty bylín, kríkov, stromov,
- spaľovať horľavé látky na lesných pozemkoch.
Okresné riaditeľstvo môže uložiť pokutu právnickej osobe a podnikajúcej fyzickej osobe, ktorá poruší povinnosť ustanovenú v zákone až do výšky 16 596 eur, fyzickej osobe môže byť pri previnení uložená pokuta do výšky 331 eur.
Zoznam okresných riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru, ktoré vyhlásili čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je každodenne aktualizovaný na webovej stránke hasičov v sekcii Dôležité oznamy. Do dnešného dňa vyhlásilo čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru celkom 10 okresných riaditeľstiev HaZZ.
Zdroj: SITA, ju.
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.