Boj s ODPADOM v Košiciach má vážne TRHLINY: Riešení, ako zabrániť zápachu a znečisteniu, je niekoľko
Košice majú zdá sa nový problém. Napriek tomu, že sa v meste a okolí pomerne intenzívne bojuje s odpadom, jeho triedením a likvidovaním, nefunguje všetko tak dokonale, akoby sa zdalo. Máme dôkaz.
KULTÚRNY ŠOK
Do redakcie KOŠICE: DNES zaslal koncom minulého týždňa pozorný čitateľ z Popradu dychberúcu fotografiu. Je na nej smetný kôš, ktorý je nielen že totálne preplnený, ale odpadky, ktoré sa doňho nezmestili, sú rozhádzané všade vôkol neho. “Zažil som kultúrny šok. Nečakal som, že také niečo ešte v civilizovanej spoločnosti uvidím,” zdôveril sa nám spomínaný čitateľ.
Preplnené smetné koše v mestskom prostredí predstavujú vážny problém, ktorý sa týka hneď niekoľkých oblastí:
Narušenie vizuálnej estetiky: Preplnené smetné koše v mestách kazia vzhľad verejných priestorov a môžu odraziť návštevníkov, čo má dopad na povesť mesta.
Šírenie chorôb: Zvyšky jedla a iné organické odpady môžu byť lákadlom pre škodce, ako sú potkany, ktoré môžu šíriť choroby.
Vznik toxínov: Pri rozklade niektorých odpadkov môžu vznikať toxíny, ktoré môžu byť škodlivé pre ľudské zdravie.
Znečistenie: Preplnené koše môžu viesť k rozhádzaniu odpadu okolo nich, čo spôsobuje znečistenie okolitého prostredia. Plasty a iné nebiodegradovateľné odpadky môžu skončiť v životnom prostredí na dlhé roky.
Zápach: Rozkladajúci sa odpad môže vytvárať nepríjemný zápach, čo zhoršuje kvalitu ovzdušia v mestskom prostredí.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: MNOŽSTVO MIGRANTOV zaplavilo Košice: Kto stav IGNORUJE a kto má jasné RIEŠENIA?
Na vzniknutý problém sa pozrel aj odborník Igor Šimko, súdny znalec v odbore Ochrana životného prostredia, odvetvie priemyselný a komunálny odpad, odhad škôd na životnom prostredí. “Na fotografii, ktorú som obdržal je prevažne komunálny odpad z domácnosti. Vidieť to aj podľa roztrhaného vreca. Podstatné je, aby bol v čo najkratšom čase odprataný, najmä kvôli škodcom ako sú hlodavce a kvôli zápachu, keďže je tam určite prítomný biologický, rozložiteľný odpad,” okomentoval fotku, ktorá vznikla na Puškinovej ulici v Starom meste. “Keďže sa jedná o historické centrum mesta, vyprázdňovanie smetných nádob a čistenie plôch okolo nich, by malo byť pravdepodobne každý deň. Na fotke to vyzerá skôr tak, že niekto ako totálny ignorant vhodil veľké vrece s komunálnym odpadom z domácnosti tam, kde patria drobné odpady ako žuvačky, papiere, malé obaly. Páchateľ to mal umiestniť určite do veľkej čiernej nádoby na komunálny odpad,” dodal.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: U. S. Steel chce modernizovať svoju výrobu. Turbodúchadlá budú nahradené novými
Je jasné, že kým je odpad pod dohľadom mesta ako v tomto prípade, dá sa rýchlo upratať. Keď niekto odpad vyhodí do prírody, je to horšie. Malá kopa pýta viac a tak vznikajú čierne skládky. “Najhoršie je, ak niekto takto umiestni nebezpečný odpad v podobe olejov, bandasiek, karosérií z áut a podobne,” varuje Šimko, ktorý je zároveň krajským predsedom strany Hlas-SD a zároveň jej odborníkom na všetky enviro-témy.
Galéria
Existuje podľa neho recept, ako si poradiť s vandalmi, ktorí znečisťujú okolie vyhadzovaním odpadov? “Vo svete sú sadzby za priestupky či trestné činy voči životnému prostrediu vyššie ako u nás, ľudia si to nedovolia v takej miere. V budúcnosti vidím určite priestor na to, aby sa sprísňovali tresty za znečisťovanie najmä fyzickým odpracovaním – čím väčší neporiadok a škoda na životnom prostredí, tým väčšia hanba pre toho, kto ho spôsobil. Takéto tresty majú psychologicky vyšší efekt, ako poriadková pokuta.”
Tento návrh je síce dobrý, je to však beh na dlhú trať. Existuje aj nejaké rýchlejšie riešenie? “V historických centrách miest je ťažké zamedziť vyberačom, prípadne nafúknuť kapacitu nádoby – v centrách miest sú aj podzemné riešenia, len sú drahé. Na sídliskách jednoznačne čipový alebo klietkový systém na kľúč (len tu nesmie dochádzať k množeniu kľúčov),” uzavrel.
Čo na vzniknutú situáciu hovorí mesto a MČ Košice – Staré mesto, sme sa nedozvedeli. Po kontaktovaní mesta sme boli odkázaní na mestskú časť. Keď sme tak urobili, prišla od starostu Starého mesta Igora Petrovčíka rovnaká odpoveď, a síce, že máme kontaktovať mesto. Po získaní odpovede od hovorcu mesta budeme článok aktualizovať.
AKTUALIZÁCIA: Miloš Timko, prednosta Miestneho úradu MČ Košice – Staré mesto oslovil Mareka Orsola z magistrátu so žiadosťou o poskytnutie niektorých informácií. Do dnešného dňa sme však žiadne odpovede nedostali.
Odporúčané články
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.