Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach má novú audiovizuálnu atrakciu. Ožíva aj v noci (FOTO)
Rozlohou najväčšia botanická záhrada na Slovensku, konkrétne Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ponúkne návštevníkom od ďalšej jesennej sezóny okrem prehliadky množstva výnimočných rastlín aj úplne nový zážitok. Návštevníci BZ UPJŠ sa po novom budú môcť už nielen vizuálne, ale aj zvukovo a s pomocou svetelných efektov preniesť do vzdialenej tropickej džungle. Typickú flóru, ako napríklad banánovníky, palmy, úžitkové tropické alebo subtropické rastliny, pestované v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach už desiatky rokov, uvidia návštevníci vďaka programu novej inštalácie audiovizuálnej techniky doslova v inom svetle.
„Inštaláciou technológie vznikne nová, jedinečná služba a atrakcia pre návštevníkov, ktorí počas večerného sprevádzania budú môcť zažiť tajomnú atmosféru a zvuky džungle. Pridanou hodnotou realizácie zámeru bude zlepšenie podmienok pre rast a vývin tropických a subtropických rastlín, ale aj zvýšenie bezpečnosti pri samotnej starostlivosti o rastliny,“ informuje riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD. Vďaka novým svetelným scénam doplnenými zvukovými efektami bude možné vytvoriť rôzne tematické sprevádzania vo večerných hodinách a vďaka audio technológii zatraktívniť aj individuálne prehliadky počas dňa.
„Pri vytváraní zámeru sme sa inšpirovali botanickými záhradami v zahraničí, kde už majú tropickú expozíciu osvetlenú. Aj v skleníkoch našej botanickej záhrady sme chceli niečo podobné vytvoriť,“ vysvetľuje štatutár občianskeho združenia BotaniKE, RNDr. Martin Pizňak, PhD.
„S energetikou prišli úplne nové formy a možnosti využívania svetla a svetelných vlastností. Použitie elektriny môže mať tradičný úžitkový ale aj zážitkový charakter. Projekt Noc v džungli je kombináciou oboch a dokonca je postavený aj na ekologickom princípe úsporného využívania energií. Preto sme sa ho rozhodli podporiť. Veríme, že aj táto atrakcia prinesie do Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach nových, alebo staronových návštevníkov. A možno bude jednou z pohnútok pre väčší záujem o prírodu a jej ochranu,“ uviedol Markus Kaune, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva VSE Holding. Na margo úplne nového svetla, ktoré vnáša inštalácia do výstavných priestorov, M. Kaune poznamenal, že práve v dnešných neistých časoch, v nadväznosti na prebiehajúci ozbrojený konflikt, svetlo ako symbol nádeje a nových „svetlejších“ začiatkov potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým.
>>>VIAC FOTO V GALÉRII<<<
Zdroj: (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika)
Galéria
Odporúčané články
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.