Čaputová si pozrela predstavenie venované pamiatke civilných obetí (FOTO)
Včerajší aktívny program prezidentky sa návštevou a diskusiou s matkami samoživiteľkami neskončil. Večer navštívila spolu s premiérom Eduardom Hegerom Štátne divadlo v Košiciach, kde si pozreli divadelné predstavenie Milada Horáková, ktoré bolo venované pamiatke civilných obetí vojny na Ukrajine a zahrali si v ňom aj ukrajinskí herci.
“Mám pocit, že po tomto predstavení sú akékoľvek slová zbytočné. Myslím, že ešte pri žiadnom predstavení som necítila to, čo práve pri tomto. Takže moje veľké ďakujem za to, ako ste to stvárnili. Je úžasné, že ste toto dielo takým veľmi unikátnym spôsobom spracovali, pretože jej posolstvo tým neskončilo, jej posolstvo tým nezomrelo a nesiete ho stále ďalej. Nikdy som si nemyslela, že bude tak aktuálne, ako práve teraz,” poďakovala sa po predstavení prezidentka Zuzana Čaputová hercom.
>>> VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII <<<
Milada Horáková je predstavenie o jej živote, počas ktorého čelila väzeniu a mučeniu počas druhej svetovej vojny aj počas komunistického režimu, kedy ju nakoniec popravili. K jej popraveniu došlo len preto, lebo ako ona sama hovorila, verila v demokraciu a verila v ľudí.
Súčasťou jej vykonštruovanej a lživej obžaloby boli aj tieto slová: “Vlastizradkyňa, zapredala štát inej moci, spreneverila sa ľuďom…” Aj napriek tomu ostala pevná a verná svojím hodnotám, v ktoré verila. V liste pre svoju dcéru povedala, že sa snažila o lepší svet aj pre ňu.
“To je úloha aj nás všetkých. Neúnavná snaha o svet založený na silných morálnych základoch. Lebo demokracia je taká, aká je väčšina ľudí, ktorí ju tvoria,” napísala Zuzana Čaputová na svojej sociálnej sieti.
(ZL)
Galéria
Odporúčané články
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.