Civilná ochrana zasahuje pri prírodných katastrofách i ľudských nešťastiach
Medzinárodná organizácia civilnej ochrany vyhlásila 1. marec za Svetový deň civilnej ochrany. Cieľom tohto kroku bolo upriamiť pozornosť širšej verejnosti na jej úlohy pri riešení a odstraňovaní náhlych nepredvídateľných udalostí, mimoriadnych udalostí, pri ochrane života a majetku osôb a ochrane životného prostredia.

Civilná ochrana je zásadnou súčasťou bezpečnosti na území mesta a je aj súčasťou orgánov civilnej ochrany okresu, kraja aj štátu. V metropole východu je súčasťou systému civilnej ochrany niekoľko skupín ľudí a techniky. Je to prieskumná skupina, vyslobodzovacia skupina, skupina pre núdzové ubytovanie a zásobovanie, ďalej záchranná a poriadková skupina, skupina skladov civilnej ochrany, ochranných stavieb a chráneného pracoviska. Členovia všetkých skupín sú pripravení zasahovať nielen v prípade mimoriadnych udalostí, keď sú bezprostredne ohrozené životy a zdravie ľudí, ale aj v prípade zvláštnych udalostí a pri ochrane životného prostredia.
Civilná ochrana sa prostredníctvom referátu civilnej ochrany, BOZP a požiarnej ochrany košického magistrátu výrazne angažuje aj pri krízovom riadení na úrovni mesta. Jej zložky sa napr. koncom minulého roka aktívne zapájali do riešenia mimoriadnej situácie na území mesta, ktorú vyhlásil primátor. Dôvodom bol požiar rodinného domu na území mestskej časti (MČ) Džungľa, po ktorom došlo k ohrozeniu života a zdravia obyvateľov domu a jeho poškodeniu. O domov vtedy dočasne prišlo 21 ľudí. Na miesto okamžite prišli hasiči a hliadka mestskej polície, ktorí pomohli obyvateľom s hasením a dostali ich do bezpečia. Mesto Košice v spoluprácu s MČ Luník IX zabezpečilo pre všetky osoby dočasné núdzové ubytovanie a prostredníctvom referátu civilnej ochrany dodalo 21 skladacích postelí a 42 prikrývok.
Civilnú ochranu minulý rok zamestnávala aj mimoriadna situácia v súvislosti s odtrhnutím a zosunutím krajnice na 80 metrov dlhom úseku pravého pruhu cesty v smere od mosta nad Čermeľským potokom na Bankov. V minulosti zasahovali pri povodniach, požiaroch, pomáhali pri ochrane pred pandémiou koronavírusu či pri poskytovaní pomoci počas utečeneckej krízy spôsobenej vojnou na Ukrajine.
„Dôležitou súčasťou civilnej ochrany mesta sú dobrovoľní záchranári. Počas povodní, po zosuvoch pôdy, prívalových dažďoch a iných mimoriadnych udalostiach preukazujú pripravenosť a schopnosť efektívne pomáhať obyvateľom mesta a blízkeho okolia, keď sa dostanú do stavu ohrozenia životov, zdravia a majetku. Aj vďaka nim sú Košice na mimoriadne udalosti dobre pripravené. Týmto ľuďom patrí poďakovanie a uznanie nás všetkých,“ dodal primátor Polaček.
Galéria



Zdroj: (Mesto Košice)
Odporúčané články

Ako informovalo na sociálnej sieti, práce súvisia s výmenou poškodených káblových vedení verejného osvetlenia.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ako prvá na Slovensku zaviedla modernú a mimoriadne šetrnú metódu liečby myómov a adenomyózy pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Gynekologicko–pôrodnícke oddelenie sa vďaka tomu stalo prvým certifikovaným pracoviskom tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4, a zároveň školiacim centrom pre ďalších odborníkov.

Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) oznamuje plánované odstávky elektrickej energie v Košickom kraji na týždeň od 7. do 11. júla 2025. Prerušenia distribúcie sú nevyhnutné pre údržbu a modernizáciu distribučnej infraštruktúry. Odberatelia sú vyzvaní k trpezlivosti a odporúča sa, aby si naplánovali svoje činnosti s ohľadom na tieto výpadky.