Fontány dostávajú nový náter. Sú tak chránené pred počasím a osviežujú okolie
O fontány v Košiciach sa stará Správa mestskej zelene. Tí dbajú na to, aby ostali v zachovalom stave a negatívne ich neovplyvnili voda ani okolité podmienky. Zisťovali sme, ako to funguje a ktoré fontány tiež dostanú nový náter.
Ako posledná bola zatiaľ vynovená fontána pri Kaplnke sv. Martina. Tá dostala najprv izolačný a potom aj finálny ochranný náter. Vďaka náterom sa tak obnovila tesnosť bazéna fontány a je tak chránený pred vodou aj poveternostnými podmienkami. Bazény fontán, ktoré sú rovnako ako táto z betónu, môžu totiž vplyvom poveternostných podmienok erodovať a zvetrávať. Pre jeho ochranu sa tak podobne ako kov natiera.
Kedy je správny čas na náter určujú fontanári po vizuálnej a mechanickej kontrole ochranného náteru. Nový náter navyše potrebuje čas na vyzretie v suchom prostredí počas šiestich dní, aby správne chránil bazén fontány. Už onedlho sa takéhoto náteru dočká aj fontána na Luníku II a pracovníci Mestskej zelene plánujú tento rok aj náter ďalších telies fontán.
Zdroj: (Peter Sasák – Správa mestskej zelene, FB/Správa mestskej zelene v Košiciach, DK)
Odporúčané články
V Košiciach sa v sobotu od 11:00 do 19:00 uskutoční Letný festival na sídlisku KVP, ktorý ponúkne bohatý program plný zábavy, hudby a chutných jedál.
Práce na súvislých opravách ciest v Košiciach pokračujú plným tempom. Mliečna ulica v Košickej Novej Vsi, ktorá bola jednou z prvých ciest zaradených do opráv, sa blíži k záveru. Na ulici už bola dokončená ložná asfaltová vrstva a v najbližších dňoch sa začne s pokládkou obrusnej vrstvy asfaltu.
Mesto Košice sa bude venovať problémovej dlažbe na Vrátnej ulici. Bytový podnik mesta Košice (BPMK) spustí tento piatok, 23. augusta rozsiahle opravy poškodeného povrchu medzi križovatkami s Alžbetinou ulicou a Vrátnou 52. Opravy sa očakávajú až do 20. septembra, pričom mesto odhaduje náklady na 80 000 až 85 000 eur bez DPH.