Hlavnú ulicu v Košiciach zdobia opäť žlto-modré vlajky. Čo symbolizujú?
Žlto-modrá kombinácia farieb je po väčšine spájaná výhradne s našimi východnými susedmi – Ukrajinou. Mnohí ľudia, často aj Košičania, zabúdajú na to, že práve táto farebná kombinácia je symbolickou pre metropolu východu a že žlto-modrá bola farbou Košíc dávno pred začatím vojny na Ukrajine.
Žlto-modrá je v meste už niekoľko rokov
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach uznesením č. 207 na svojom VI. rokovaní dňa 21. 9. 2015 ustanovilo všeobecne záväzné nariadenie č. 159 o symboloch mesta Košice, ktorými sú erb, vlajka, zástava a pečať. V §2 sa uvádza, že farbami mesta Košice sú žltá (zlatá) a modrá. V paragrafe, ktorý definuje popis vlajky a zástavy mesta Košice uviedli: ,,Vlajka mesta Košice sa skladá z horného žltého a dolného modrého poľa.” V jej strede je erb mesta Košice. Pomer strán vlajky je 2:3.″
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Dni mesta Košice pokračujú. Toto je program na nasledujúci týždeň
Košické symboly zaodeté do žltej a modrej
Spomínanú žlto-modrú kombináciu nájdete aj na symboloch mesta. Jedným zo symbolov je aj vlajka, ktorá každoročne veje na Hlavnej ulici, počas osláv Dňa mesta Košice.
Aj košická MHD je odetá do modro-žltej farby. Tieto dopravné prostriedky si nesú farby mesta už niekoľko rokov, takisto ako aj logo Dopravného podniku mesta Košice. Ďalšou z organizácií, ktoré používajú spomínanú farebnú kombináciu je aj košický futbalový klub FC Košice. Všimli ste si aj to, že žltá a modrá sa nachádza aj na sedadlách v Amfiteátri, či v novom logu Železničnej stanice? Okrem iného, aj logo našej redakcie KOŠICE:DNES, pozostáva zo spomínaných farieb mesta.
Zdroj: VU/NM
Galéria
Odporúčané články
Milovníci tradičných slovenských jedál si prídu na svoje už túto sobotu 23. novembra na podujatí Kapustové hody, ktoré sa uskutoční na pracovisku Charkovská 1 v mestskej časti Dargovských hrdinov. Pod záštitou Centra voľného času na Orgovánovej ulici čaká návštevníkov nielen ochutnávka výnimočných kapustových pokrmov, ale aj bohatý program plný zábavy.
Denný psychiatrický stacionár pri I. psychiatrickej klinike UNLP Košice usporiadal pre svojich pacientov jedinečný karneval plný farieb, hudby a radosti. Podujatie, ktoré spojilo pacientov, ich blízkych i odborníkov, malo nielen zábavný, ale aj terapeutický charakter.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.