Integračné centrum v Košiciach naďalej pomáha Ukrajincom
Už viac než dva roky Košický kraj prijíma ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy kvôli vojne na Ukrajine. Integračné centrum hrá v tejto náročnej situácii kľúčovú úlohu a jeho služby neustále pomáhajú stovkám ľudí začleniť sa do života v regióne.

Centrum, ktoré sa nachádza na Strojárenskej ulici 3 v Košiciach, poskytuje komplexnú podporu pre prichádzajúcich utečencov, vďaka čomu sa môžu začleniť do miestnej komunity a nájsť si svoje miesto v spoločnosti. Tím centra, zložený z odborníkov z organizácií Človek v ohrození, Liga za ľudské práva a Mareena, neúnavne pracuje na tom, aby každému klientovi poskytol potrebnú pomoc.
„Teší ma, že Integračné centrum Košického kraja je v prípade pomoci jednou z prvých volieb pre ľudí z Ukrajiny. Tesne pred letom sa jeho návštevnosť pohybovala na úrovni 115 klientov za mesiac, pričom takmer polovicu tvorili noví klienti. Je to jasný ukazovateľ toho, že župa sa neobracia chrbtom ľuďom v núdzi bez ohľadu na ich vek, povolanie či životnú situáciu,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
V centre sa poskytuje široká škála služieb, medzi ktoré patrí právne poradenstvo, sociálne služby či pomoc pri hľadaní zamestnania. Jednou z oblastí, o ktoré je medzi klientmi veľký záujem, je podpora pri umiestňovaní detí do škôl, príprava právnych dokumentov a verifikácia diplomov, čo je pre mnohých novoprichádzajúcich kľúčové pri hľadaní pracovných príležitostí.
Ako vysvetľuje Ľubica Mitruková, regionálna koordinátorka programov sociálnej integrácie z organizácie Človek v ohrození, verifikácia diplomov je pre ľudí z Ukrajiny mimoriadne dôležitá, najmä keď chcú nájsť prácu u slovenských zamestnávateľov. Príkladom je pani Iryna z Charkova, ktorá je povolaním lekárska laborantka. Hoci na verifikáciu svojho diplomu musela čakať dlhšie, ako pôvodne očakávala, jej snaha o získanie práce v odbore pokračuje.
Podobne je na tom aj pani Inna z Odesy, ktorá so svojou dcérou pricestovala na Slovensko minulý rok a využila služby centra. Jej dcéra podstúpila operáciu a teraz študuje na vysokej škole. „Súčasťou našich aktivít je aj organizovanie webinárov a workshopov pre ľudí z Ukrajiny. V uplynulých mesiacoch sme v komunite zvyšovali povedomie o zmenách v poskytovaní príspevkov za ubytovanie odídencov, opatrovníctve na Slovensku alebo možnostiach kúpy nehnuteľnosti na hypotéku,” poznamenala Vladyslava Kryvoshei, právnička Ligy za ľudské práva.
Integračné centrum okrem pomoci jednotlivcom tiež aktívne spolupracuje so zamestnávateľmi v regióne, aby zlepšilo podmienky pre zamestnávanie cudzincov. „Počet klientov sa u nás za dva roky fungovania vyšplhal na vyše 1400. Náš personál poskytne za mesiac v centre v priemere 275 konzultácií a podľa okolností pomáha aj v teréne,“ dodala Katarína Bajzíková z organizácie Mareena.
Zdroj: TS
Odporúčané články

V Košiciach sa dnes obyvatelia viacerých mestských častí stretávajú s problémami s dodávkou vody.

Nielen fanúšikovia histórie v Košiciach budú mať od tejto soboty ďalší dôvod vyraziť na prechádzku a poznávanie centra mesta. Po zimnej prestávke opätovne otvára svoje brány podzemný Archeologický komplex Dolná brána na Hlavnej ulici. Verejnosti v našom meste ako aj turistom z celého sveta bude interaktívna expozícia v tejto národnej kultúrnej pamiatke prístupná každý deň od 10.00 do 18.00 hod.

Ako pripomenuli na sociálnej sieti, košickí lesníci sa tradične venujú ochrane tiahnucich žiab, ktoré sa presúvajú zo zimovísk na miesta rozmnožovania.