Je voda v košickom Jazere kvalitná? Nie každý by sa v nej mal kúpať
Uplynulý týždeň odobrali zamestnanci košického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) vzorky vody na kúpanie z troch miest košického Jazera v mestskej časti Nad jazerom, ktoré najčastejšie využíva verejnosť. Laboratórnymi skúškami analyzovali biologické ukazovatele kvality vody a výsledky potvrdili jej vhodnosť na kúpanie. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Hoci ani v jednej analyzovanej vzorke nebolo v zmysle pokynov pre kúpaciu sezónu na rok 2023 stanovených hlavným hygienikom Slovenskej republiky zistené prekročenie hraničných hodnôt cyanobaktérií, šéfka košického RÚVZ Zuzana Dietzová odporúča, aby niektoré skupiny obyvateľov dôkladne zvážili kúpanie v jazere.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Košiciach vznikne najmodernejší plavecký komplex (FOTO)
„Aj napriek tomu, že na košickom jazere neboli prekročené hraničné hodnoty cyanobaktérií a chlorofylu stanovené platnou legislatívou, pre citlivú časť populácie ako sú deti, alergici a osoby s oslabeným imunitným systémom sa neodporúča kúpať sa vo vode, ktorej laboratórna hodnota cyanobaktérií je v rozmedzí 20-tisíc až 100-tisíc buniek/ml a laboratórna hodnota chlorofylu A v rozmedzí 10 až 50 μg/l. U dospelých zdravých osôb sa táto kvalita vody na kúpanie považuje za prípustnú,“ uviedla Dietzová.
Výsledky analýzy
V jednotlivých vzorkách vody boli stanovené hodnoty cyanobaktérií a chlorofylu A. Na odbernom mieste Pláž zaznamenali 49 120 buniek cyanobaktérií na mililiter (ml) vody a 19,5 mikrogramu (μg) chlorofylu A v litri vody. Na odbernom mieste medzi ostrovom a polostrovom zaznamenali 41 000 buniek/ml, resp. 19,2 μg/l chlorofylu A a pri vodnolyžiarskom vleku 45 000 buniek/ml a 21,6 μg/l koncentráciu chlorofylu A.
Zdroj: (SITA, mlu)
Odporúčané články

Na Watsonovej ulici budú v rámci reklamačného konania opravovať výškové nerovnosti, vodiči sa musia pripraviť na obmedzenia. Ako informovalo mesto Košice, ide o nerovnosti, ktoré sa nachádzajú pri dvoch uličných vpustiach v blízkosti Štadióna.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Košiciach absolvovali školenie zamerané na prácu s prístrojom Corpuls CPR, ktorý umožňuje mechanickú kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR). Cieľom výcviku bolo zefektívniť zásahy v situáciách, kde ide o každú sekundu.

Výstavba kľúčovej dopravnej infraštruktúry pre priemyselný park Valaliky vstupuje do realizácie.