Košice uspeli v spore o určenie hranice katastra pozemkov U. S. Steelu
Košice po 25 rokoch uspeli v spore s obcou Sokoľany v okrese Košice-okolie o určenie hranice katastra pozemkov U.S. Steelu. V závere minulého roka o tom rozhodol Najvyšší správny súd SR.
Jeho rozhodnutiu predchádzal rad rozhodnutí príslušného správneho orgánu, Krajského súdu v Košiciach, Najvyššieho súdu SR a taktiež aj Ústavného súdu SR. Informovalo o tom mesto Košice.
Ďalšie konanie je momentálne podľa mesta vecou katastrálneho odboru Okresného úradu Košice-okolie, ktorý musí brať do úvahy aj právnu argumentáciu súdov. Mesto Košice ako účastník príslušného správneho konania verí, že katastrálny odbor napokon návrh obce Sokoľany na zmenu katastrálnej hranice zamietne.
Hoci ešte v roku 2019 Krajský súd v Košiciach rozhodol v prospech mesta Košice, keď zrušil pre mesto nepriaznivé rozhodnutie správneho orgánu z roku 2013, Najvyšší súd SR potom prekvapivo vyhovel odvolaniu obce Sokoľany. Mesto Košice však následne uspelo s ústavnou sťažnosťou, pričom Ústavný súd SR jednoznačne konštatoval pochybenie Najvyššieho súdu SR, jeho rozhodnutie zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie. Keďže medzitým došlo k zriadeniu Najvyššieho správneho súdu SR a k presunu rozhodovacej kompetencie v oblasti správneho súdnictva, opätovný proces pripadol práve tejto novozaloženej inštitúcii. Najvyšší správny súd po takmer ročnom rozhodovaní tesne pred Vianocami koncom minulého roka vyriekol svoj verdikt v prospech Košíc. Súdne rozhodnutie bolo na magistrát doručené v stredu (25. 1.).
„Vždy som tvrdil, že územie, na ktoré si robila nárok aj obec Sokoľany, už desiatky rokov patrí do nášho katastra. Už predtým sa s našimi argumentami stotožnili aj viaceré súdy vrátane ústavného. Som rád, že teraz nám to potvrdil aj Najvyšší správny súd a urobil tak významný krok k ukončeniu tohto dlhoročného sporu. Úžitok z toho budú mať najmä obyvatelia nášho mesta, keďže celá daň z nehnuteľností od spoločnosti U.S. Steel sa stane príjmom nášho rozpočtu. Mesto a U. S. Steel sú spojené nádoby, ktoré vždy patrili k sebe a dopĺňali sa. Z tejto spolupráce budú mať obyvatelia mesta odteraz ešte väčší profit. Získané financie použijeme na investície do projektov, ktoré zlepšia život Košičanov,“ uviedol košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).
Začiatok sporu
O pričlenení časti katastrálneho územia bývalého okresu Košice-vidiek k mestu Košice rozhodol ešte v roku 1979 bývalý Okresný národný výbor Košice-vidiek a následne aj bývalý Krajský národný výbor pre výstavbu Východoslovenských železiarní. Sokoľany, ktoré boli vtedy časťou obce Hutníky, neskôr argumentovali, že sa tak stalo bez súhlasu dotknutých obcí.
Začiatok sporu sa datuje do roku 1997, keď obec Sokoľany na základe reštitučných ustanovení katastrálneho zákona podala návrh na zmenu hraníc príslušného katastrálneho územia a žiadala pričlenenie územia s rozlohou približne 700 hektárov. V danej veci bolo za uplynulých 25 rokov vydaných viacero často aj protichodných rozhodnutí, či na úrovni správneho orgánu alebo súdov.
Redakcia KOŠICE: DNES požiadala o vyjadrenie obec Sokoľany. Správu budeme AKTUALIZOVAŤ.
Zdroj: (SITA, kh, mlu)
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.