Košická rodáčka Jana Kállayová Šomošiová nás navždy opustila vo veku 61 rokov
Hoci svoje odborné vzdelanie v opernom a koncertnom speve získala v Bratislave, jej srdce vždy zostávalo v Košiciach, kde pravidelne spolupracovala so Štátnou filharmóniou Košice. Svoje spevácke umenie predviedla aj na významnom podujatí – Megakoncerte Millénium.

Rodená Košičanka Jana Kállayová Šomošiová začala svoju spevácku kariéru už ako malé dievča v rámci populárnej relácie Zlatá brána v štúdiu Slovenskej televízie v Košiciach. Okrem viacerých iných úspechov pripravila v metropole východu aj vlastný hudobný projekt pod názvom Jana Šomošiová a jej hostia.
V nedeľu večer 11. augusta však jej manžel Martin Kállay prostredníctvom sociálnych sietí oznámil, že jeho manželka, operná a operetná speváčka Jana Kállayová Šomošiová navždy opustila tento svet. Dožila sa 61 rokov.
Podľa medializovaných informácií podľahla zákernej chorobe. Jej odkaz však zostáva nesmrteľný, podobne ako jej hlas. Ten bude ešte dlho rezonovať v srdciach tých, ktorí ju s radosťou počúvali.
Odporúčané články

Samospráva ďalej informovala, že oslavy Dňa mesta Košice by sa mali zmestiť do 50-tisíc eur. Ako mesto pripomenulo, v závere minulého roka sa konal 29. ročník Košických rozprávkových Vianoc, ktorý priniesol viac ako 50 akcií pre obyvateľstvo i návštevníkov mesta.

Obyvatelia mesta Košice vyjadrili svoj nesúhlas s pripravovanou výstavbou troch polyfunkčných domov na Námestí osloboditeľov. Protestné zhromaždenie sa konalo vo štvrtok večer na nároží Južnej triedy a Hlavnej ulice, kde má developer vybudovať projekt s takmer 300 apartmánmi.

Vyplýva to z odborných záverov pracovnej skupiny prezentovaných na ostatnom mestskom zastupiteľstve. Pracovnú skupinu zriadilo mesto Košice, a tvorili ju zástupcovia odborných referátov mesta Košice, Správy mestskej zelene, Archívu mesta Košice, Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) a Okresného úradu. Ako sa ďalej uvádza v odborných vyjadreniach, symboly, ktoré sú na pomníku použité od jeho vzniku v roku 1945, sú autentickou súčasťou pomníka ako vojnového hrobu, a tiež ako kultúrnej pamiatky. Boli tiež zahrnuté v pôvodnom projekte kapitána E. F. Gurjanova.