Košická ZOO predstavila nový prírastok. Je ním mláďa tučniaka
O mláďa tučniaka sa nemohli starať jeho rodičia, a tak sa o neho postarali ošetrovatelia. Dnes sa už trojmesačná samička teší dobrému stavu.
Mláďa sa vyliahlo v jednej z vonkajších mobilných búdok v polovici augusta tohto roku. Vonkajšie búdky v ZOO nainštalovali v provizórnom zmenšenom výbehu, vzhľadom k plánovanej rekonštrukcii oplotenia. Samotná inkubácia, čistenie búdky a starostlivosť o vajíčko bola podľa ošetrovateľov pomerne zložitá.
Rodičmi mláďatka sú tučniaky jednopáse – samec Knedlík a samica Bodka. Otec Knedlík začal po vyliahnutí svojho potomka prirodzene pŕchnuť, teda sa mu začalo meniť perie. To znamenalo, že samici Bodke s odchovom maličkého mláďaťa nepomáhal a mláďa nekŕmil.
V období, kedy tučniaky menia perie, neprijímajú žiadnu potravu. Počas tohto každoročného javu, nielenže dva týždne nejedia, ale nechodia ani do vody. Pri kontakte s vodou by stratili termoizolačné vlastnosti. To im zabraňuje v love rýb. Energiu čerpajú zo zásob, ktoré si nahromadili pred týmto náročným fyziologickým procesom.
Kŕmenie mláďaťa tak ostalo na samotnej samici, ktorej však pomáhali chovateľky. V úplných začiatkoch na krátky čas mláďa odoberali do inkubátora, kde ho nechávali zohriať a následne vracali k matke, aby ho mohla kŕmiť. Samotnú samicu niekoľkokrát denne kŕmili, aby zvládla starostlivosť o mláďa ale aj seba samotnú.
Potom však začala pŕchnuť aj Bodka. Vtedy ošetrovateľky prevzali zodpovednosť za kŕmenie mláďaťa úplne. A hoci ho rodičia nekŕmili, mláďa s nimi stále ostávalo v búdke. Kvôli zhoršujúcemu počasiu ich neskôr všetkých presunuli do vnútorného chovného zariadenia.
“Dnes si už trojmesačná krásna samička užíva plávanie vo vnútornom bazéne a teší sa dobrému stavu,” vyjadrili sa k stavu mláďaťa ošetrovatelia na Facebooku ZOO Košice.
V súčasnosti chová Košická ZOO 19 tučniakov.
Tučniaky jednopáse nájdeme v Košickej ZOO už od roku 2008. “Tie patria medzi tučniaky, ktoré za hniezdením nemigrujú. Ako je známe, patria k ohrozeným druhom tak ako populácia všetkých 18 druhov. Pokles stavov spôsobuje nadmerný rybolov, znečistenie mora, nelegálny zber guana (trus), ktoré je používané ako hnojivo a ďalšie ohrozenia,” vyjadrili sa k ich situácii na oficiálnej webovej stránke ZOO Košice.
V rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad patrí ZOO Košice k úspešným chovateľom. Od polovice roka 2018 koordinuje chov tučniakov jednopásych v ľudskej opatere v Európskej asociácii zoologických záhrad a akvárií, keď sa stal koordinátorom hlavný zoológ ZOO Košice Patrik Pastorek: „Základ záchranného programu vychádza z plemennej knihy, ktorá eviduje 2500 jedincov vo vyše 100 inštitúciách hlavne z Európy. Medzi členmi sú však aj inštitúcie z Ruska, Izraela, Singapuru a Spojené arabské emiráty. Veľmi dôležitá je aktualizácia plemennej knihy. Hlavným poslaním je koordinácia chovu tučniakov v zoologických záhradách a kvôli diverzite génov je to vytváranie odporúčaní na presuny. Súčasťou tejto práce je aj poradenská činnosť pre nových chovateľov, aktualizácia plemennej knihy a podpora projektov in situ – projektov na záchranu tučniakov v mieste ich prirodzeného výskytu.“
Zdroj: (zookosice.sk, FB/ZOO Košice, DK)
Odporúčané články
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.