Krypta s kardinálom Tomkom v Dóme sv. Alžbety bude prístupná pre verejnosť
Za spevu zboru a veriacich dnes čestná stráž preniesla ostatky zosnulého kardinála Jozefa Tomka po pohrebnej svätej omši na miesto v bočnej časti Katedrály sv. Alžbety, odkiaľ bude rakva následne uložená do krypty pod chrámom. To sa už ale uskutoční bez verejnosti a prítomnosti kamier.
Ako pre agentúru SITA povedal hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian, po skončení slávnosti príde do dómu pohrebná služba, ktorá zabezpečí uloženie do krypty, jej zamurovanie a zapečatenie. Krypta bude podľa jeho slov pre ďalšie obdobie prístupná aj pre verejnosť. Osadia tam pri tejto príležitosti aj pamätnú mramorovú tabuľu.
Kardinál Tomko bude uložený v hlavnej krypte pod hlavným oltárom. „Je ich tam šesť a kardinál pôjde do prvej z nich,“ doplnil Fabian. Arcibiskup Alojz Tkáč tak vyhovel prosbe zosnulého otca kardinála, aby mohol byť pochovaný v košickej katedrále.
Pohreb podobných rozmerov v Košiciach ešte nebol. Ako informovala Konferencia biskupov Slovenska, posledný pohreb biskupa v košickej katedrále bol v roku 1962. Vtedy tu pochovali biskupa Jozefa Čárskeho. Práve biskup Čársky v roku 1945 poslal mladého seminaristu Jozefa Tomka na štúdium do Ríma. Na dnešnej rozlúčke s kardinálom Tomkom sa podľa Košickej arcidiecézy zúčastnilo 5,5-tisíc ľudí v chráme, ako aj vonku v jej priestranstve. Pohrebnú svätú omšu v slovenskom a latinskom jazyku celebroval emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Záverečné pohrebné obrady spojené s prenesením rakvy kardinála viedol košický arcibiskup Bernard Bober.
Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov. Narodil sa 11. marca 1924 v obci Udavské pri Humennom, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.
Zdroj: (SITA, fa;DSe)
Galéria
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.