KSK pre utečencov spúšťa nový registračný systém na zaistenie nocľahu
Košický samosprávny kraj (KSK) spúšťa pre utečencov nový Rezervačný systém Košického samosprávneho kraja na zaistenie nocľahu v župných zariadeniach núdzového bývania. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
„Doposiaľ museli vojnoví utečenci po dlhej ceste čakať, kým sa vyrieši otázka ich bývania. Košický samosprávny kraj preto pripravil rezervačný systém, ktorý uľahčí a urýchli túto logistiku. V praxi to znamená, že prichádzajúci už na hranici alebo stanici získajú po krátkom rozhovore informáciu o možnostiach jednotlivých zariadení a o voľných ubytovacích kapacitách. Dobrovoľníci im v infopointe vytvoria rezerváciu v takom zariadení, ktoré vyhovuje ich špecifickým potrebám. Napríklad, ak ide o rodinu, ktorá potrebuje v blízkosti zdravotnícke zariadenie alebo potrebujú bezbariérový prístup, alebo majú so sebou dokonca domáceho miláčika – na základe takýchto požiadaviek im systém s asistenciou dobrovoľníka ponúkne adekvátne zariadenie a pri odsúhlasení im aj rezervuje potrebný počet miest,“ povedal Trnka.
Vďaka centrálnemu Rezervačnému systému KSK majú dobrovoľníci v infopointoch k dispozícii vždy aktuálny prehľad o voľných kapacitách. Ubytovacie zariadenia sú rozdelené do kategórií podľa rôznych parametrov, napríklad aj podľa dĺžky pobytu rozlišujeme zariadenia s možnosťou krátkodobého a dlhodobého ubytovania. Po tom, čo dobrovoľník zadá do systému rezerváciu, už jednotlivé zariadenia majú informáciu o rezervácii online. Po príchode do vybraného zariadenia môže byť vykonaný check-in a bezpečné ubytovanie nových hostí.
„V súčasnosti sú v rezervačnom systéme k dispozícii zariadenia, ktoré ponúka na účely núdzového ubytovania Košický samosprávny kraj. K dnešnému dňu máme 23 takých zariadení, v ktorých poskytujeme bezplatné ubytovanie aj stravu. Keďže nás kontaktuje mnoho známych, ale aj firiem ochotných poskytnúť svoje nehnuteľnosti na dočasné ubytovanie pre vojnových utečencov, sme pripravení rozšíriť túto kapacitu aj na ďalšie zariadenia, prípadne ubytovanie v súkromí. Rezervačný systém na ubytovanie by sme v budúcnosti tiež radi rozšírili aj o dopravný registračný systém, ktorý by vojnovým utečencom pomáhal s výberom dopravy – či už verejnej, alebo aj individuálnej,“ uviedol Trnka.
K pondelku 14. marca prevádzkoval Košický samosprávny kraj núdzové ubytovanie v 23 stredoškolských internátoch, turistických ubytovniach, telocvičniach krajských stredných škôl či v priestoroch školy v prírode. Aktuálne je k dispozícii kapacita viac ako 1 100 miest, z toho obsadených je 723. Od soboty 5. marca prenocovalo v župných zariadeniach núdzového bývania dokopy už 2 766 ľudí.
Informácie o počte ubytovaných ľudí v župných zariadeniach núdzového bývania sú pravidelne aktualizované aj na novom informačnom webe www.ukrajinaksk.sk. Návštevníci stránky tam nájdu aktuálny počet lôžok, ktoré sú k dispozícii aj údaj o ich obsadenosti. Dozvedia sa tiež o počte ľudí z Ukrajiny, ktorí využili bezplatnú prepravu prímestskými autobusmi po kraji. Na stránke sa nachádzajú aj kontakty na infolinku, humanitárny sklad či informácie o transparentnom účte.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.