Mestské ocenenia sú od piatka v rukách laureátov
Spolu 26 jednotlivcov a kolektívov z oblasti vedy, výskumu, zdravotníctva, umenia, kultúry a športu ocenil najvyššími mestskými oceneniami v Historickej radnici v Košiciach v piatok (12.11.) primátor Jaroslav Polaček. Slávnostný ceremoniál sa pre pandémiu nového koronavírusu uskutočnil v netradičnom termíne.
Odovzdávanie ocenení košickým osobnostiam a kolektívom za ich významné výsledky a mimoriadne zásluhy býva tradične vyvrcholením májových osláv Dňa mesta Košice. “Keďže v máji v Kulturparku z pandemických dôvodov dodatočne ocenili osobnosti a kolektívy za rok 2020, ceremoniál oceňovania za rok 2021 sa uskutočnil v náhradnom novembrovom termíne,” informoval košický magistrát na svojej internetovej stránke. Desať jednotlivcov a tri kolektívy sú po ceremoniáli držiteľmi Ceny mesta Košice, rovnaký počet jednotlivcov a kolektívov získal Cenu primátora.
Cenu mesta na základe rozhodnutia košického mestského zastupiteľstva získal Bartolomej Buráš in memoriam, ktorý bol dlhoročným riaditeľom konzervatória na Timonovej ulici, ekonóm a vrcholový manažér Franz Grohs, dlhoročný darca krvi a člen organizačného tímu Medzinárodného maratónu mieru Peter Hrmo, infektológ Pavol Jarčuška, dlhoročný riaditeľ Evanjelického gymnázia J. A. Komenského v Košiciach Jozef Krištan, ďalej vedúca lekárka Národnej transfúznej služby SR Košice Jitka Mačalová, klinický fyzik Pavol Matula, dlhoročný riaditeľ Ústrednej knižnice Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach Václav Pálfy in memoriam, ako aj predseda Spoločnosti priateľov jogy Gejza Timčák a tiež Stanislav Vokál za významné vedecké výsledky v oblasti štúdia vlastností jadrovej hmoty v relativistických jadrových zrážkach.
Kolektívmi ocenenými Cenou mesta sú príslušníci Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach zaradení v ambulancii HaZZ, oddelenie služobnej kynológie odboru poriadkovej polície KR Policajného zboru v Košiciach a občianske združenie Tanečné štúdio Adriany Vrbovej.
Cenu primátora mesta Košice si z Polačekových rúk prevzala jubilujúca Beáta Drotárová za celoživotný osobný a profesionálny prínos v oblasti dramatického umenia, tiež Michal Dudovič za zásluhy v športovej oblasti a úspešnú i zahraničnú reprezentáciu mesta vo florbale, Ján Liba za dlhoročný prínos v duchovnej službe, jubilujúca psychologička Gabriela Lukáčová či športovkyňa Viktória Pillárová za úspechy v karate. Za rozvoj a propagáciu východoslovenského folklóru a ľudovej hudby primátor ocenil aj Milana Rendoša, “za kreatívny, tvorivý a vysoko odborný prístup i významné výsledky v problematike riešenia dôchodkových záležitostí klientov Sociálnej poisťovne” Lýdiu Rešteiovú. Ocenenou bola aj psychologička Ľubica Šťastná, publicista Milan Štelbaský či pedagogička a prednostka Kliniky detí a dorastu Detskej fakultnej nemocnice Košice Veronika Vargová.
Polaček udelením Ceny primátora ocenil kolektív študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach za pomoc počas obdobia pandémie ochorenia COVID19, jubilujúci Klub všestrannej turistiky Košičan pri TJ Lokomotíva Košice a tiež Občianske združenie kresťanských seniorov pri MČ Košice – Západ.
“Vzácni a výnimoční ľudia, ktorých mená dnes zaznejú, sú pýchou Košíc a môžu byť inšpiráciou pre nás všetkých. Tvoria morálne a spoločenské hodnoty, budujú pozitívny obraz nášho mesta a vzorne ho reprezentujú nielen doma, ale aj v zahraničí,” vyjadril sa počas ceremoniálu primátor.
dur sem ima
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.