Mostík cez Mlynský náhon je zrekonštruovaný (FOTO)
Mostík cez Mlynský náhon je po mesiaci opäť prístupný širokej verejnosti. Pri prácach boli zrekonštruované drevené časti, kovová konštrukcia mosta má nový náter a bola spevnená časť, ktorou denne prechádzajú obyvatelia Košíc. O ukončení prác informuje Správa mestskej zelene v Košiciach.
Mostík bol uzatvorený pred mesiacom, najmä kvôli zlému stavu drevených častí mosta. ,,Aj na základe podnetov verejnosti mestská zeleň spevnila pochôdznu časť. Prechod cez mostík je teraz príjemnejší a istejší aj pre starších ľudí. Najväčšiu vizuálnu zmenu priniesol nový náter, ktorý zakryl grafity,” informuje Správa mestskej zelene v Košiciach.
Plánované zmeny na Mlynskom náhone
Kolektív autorov Tomáš Hanáček, Katarína Fejo a Katarína Gloneková, sa stal víťazom krajinársko-urbanistickej súťaže Revitalizácia Mlynského náhonu, ktorú koncom júla vyhlásilo Mesto Košice. Ešte v septembri vybrali porotcovia na základe zaslaných portfólií spomedzi 15 prihlásených účastníkov päť najlepších kolektívov. Cieľom súťaže bolo nájsť najvhodnejšie riešenie na premenu 14-hektárovej zóny nachádzajúcej sa v širšom centre mesta na významný oddychovo-rekreačný prvok s vodným tokom. Ďalšími dôležitými parametrami bol aj rozvoj a udržanie biodiverzity v mestských podmienkach.
Cieľom je upokojenie dopravy
Autori víťazného návrhu vidia Mlynský náhon ako prvok identity mesta, ktorý by sa mohol meniť po etapách. Ich víziou je „ukľudnenie dopravy“ v danom území tým, že by na Gorkého ulici ubudol jeden zo súčasných štyroch jazdných pruhov. Zároveň by na Mlynskom náhone vznikli “mikropriestory”, ktoré by predstavovali miesta komunitného života s rôznym zameraním.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Poznáte ich? Aj Košice majú svoje maratónske LEGENDY
Voda v Mlynskom náhone by predstavovala „živú rieku“, ktorá by slúžila aj na vodné športy a člnkovanie. V rámci ďalších rekreačných aktivít sa kladie dôraz aj na vybudovanie chodníkov pre peších a cyklistov. Návrh sa sústredil aj na Vodácky klub na ľavom brehu Mlynského náhonu neďaleko mosta na Hlinkovej ulici, kde by vzniklo pomyselné prepojenie medzi týmto tokom a Hornádom.
Na to by nadväzoval ,,skatepark” osadený do plochy zelene na jeho pravom brehu. Pri Rokoku sa navrhuje vodná záhrada ako prvok systému adaptačných opatrení na klimatické zmeny. Návrh zároveň uvažuje s kreatívnym riešením premostenia pri Rokoku a odkrytím podzemnej časti Mlynského náhonu od zastávky MHD Mlynská bašta a jeho predĺžením k Jumbo centru. Viac o projekte sa dočítate TU.
Galéria
(NM)
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.