Na Kavečianskej ceste sa začína rekonštrukcia, dopravu bude riadiť semafor
V utorok 5. augusta dôjde na Kavečianskej ceste v Košiciach k zmene organizácie dopravy. V havarijnom úseku v tzv. „esíčku“, medzi strelnicou na Podhradovej a Vyhliadkovou vežou, sa začne prvá etapa rekonštrukcie. Pravý jazdný pruh v smere na Kavečany bude uzavretý do konca roka 2025.
V úseku dlhom približne 400 metrov bude doprava vedená striedavo v jednom jazdnom pruhu. Premávku budú riadiť semafory podľa nastaveného signalizačného plánu. Maximálna povolená rýchlosť bude znížená na 30 km/h, šírka vozovky bude dočasne obmedzená na 3 metre. Obmedzenia sa dotknú aj autobusovej linky č. 29, ktorá bude daným úsekom prechádzať za rovnakých podmienok ako ostatná doprava.
Stavebné práce za takmer 458-tisíc eur bude počas nasledujúcich 12 mesiacov realizovať spoločnosť Colas Slovakia. Súčasťou rekonštrukcie je nielen rozšírenie a oprava samotnej komunikácie, ale aj výstavba oporného múru, nové odvodnenie a kompletná výmena konštrukčných vrstiev vozovky podľa stupňa ich poškodenia. Počíta sa aj s úpravou krajníc, osadením nových bezpečnostných a vodiacich zariadení, vyčistením a vydláždením priekop, vybudovaním priepustu pod cestou a obnovou dopravného značenia.
Celková plocha modernizovanej komunikácie bude 2750 m². Mesto Košice využije na financovanie eurofondy, pričom vlastné spolufinancovanie predstavuje 8 %. O tejto investícii rozhodla Kooperačná rada Udržateľného mestského rozvoja Košice a mestskí poslanci ešte v roku 2024. Zrealizované úpravy by mali zvýšiť bezpečnosť a plynulosť dopravy, znížiť riziko dopravných nehôd, zlepšiť podmienky pre životné prostredie a predĺžiť životnosť cesty na frekventovanej trase medzi Košicami a rekreačnou oblasťou Kavečany.
(META/ Košice – Mesto Košice)
Odporúčané články
Premiér Robert Fico sa vo štvrtok 4. decembra v parlamente vyjadril k odškodneniu pozostalých po tragickom požiari v Mašličkove. Vyhlásil, že na pomoc nevidí dôvod, pričom úmrtie dvoch detí porovnal so zraneniami cestujúcich po vlakových nešťastiach v dôsledku zlyhania ľudského faktora. Salezián Peter Veselský, ktorý roky pracuje s Rómami na Luníku IX, to vníma ako zbytočnú paušalizáciu a poukazuje na nutnosť posudzovania jednotlivých prípadov osobitne.
Koncom novembra zverejnil magistrát na svojej sociálnej sieti informáciu o celoslovenskom ocenení, ktoré dostalo dobrovoľnícke podujatie „Príbehy evanjelického cintorína – ožívajúca záhrada pamäte“ za úpravu zanedbaného parku nad sladovňou. Boli sme sa preto pozrieť na historický evanjelický cintorín na Žriedlovej ulici za Starou sladovňou aj my.
Na Slovensku pribudnú tri psychosociálne centrá, určené budú pre ľudí s úzkosťou, depresiou, traumou či vyhorením. Informovala o tom organizácia Tenenet o.z, ktorá tieto centrá otvorí. Napriek tomu, že na slovensku existujú psychosociálne služby, odborníci upozorňujú, že kapacity a regionálne pokrytie sú stále nedostatočné.