Najčastejšie OTÁZKY, spojené s triedením BIO ODPADU
Mesto Košice v spolupráci so spoločnosťou KOSIT spustilo v januári 2023 zber kuchynského odpadu zo všetkých domácnosti v meste.
Čo patrí a naopak čo nepatrí do zberných BIO nádob?
Infografika, ktorú pripravila spoločnosť KOSIT spolu s mestom Košice zreteľne vysvetľuje, ktorý biologický rozložiteľný kuchynský odpad patrí do nádob, a ktorý by ste tam nemali vhadzovať.
Môžem používať vlastné igelitové vrecúška?
KOSIT žiada obyvateľov, aby do hnedých nádob vkladali len BIO odpad a nepoužívali žiadne ďalšie vrecká a igelitové vrecúška, či už sú to BIO alebo kompostovateľné vrecká.
Marketingová špecialistka spoločnosti KOSIT, Karin Kečkéšová pre našu redakciu uviedla, že kompostovateľné vrecká „spôsobovali najväčšiu oštaru.“ Spoločnosť KOSIT v júli 2021 spustila pilotný projekt, ktorého súčasťou boli tieto vrecká, avšak pri nesprávnom skladovaní vlhli, trhali sa a hnili. Takisto prebiehala diskusia ohľadom ich vysokej nákupnej hodnoty, a domácich rozpočtov. Preto sa spoločnosť rozhodla, že „do systému zberu v Košiciach vrecká nevstupujú. Žiadne.“
Aké sú najčastejšie chyby pri triedení, ktoré KOSIT pozoruje?
Spoločnosť KOSIT už počas pilotného testu odpozorovala niekoľko chýb, ktorých sa obyvatelia dopúšťajú či už vedomé alebo nie. Medzi nimi sú:
Odmietanie triedenia. Dôvodom môže byť nevedomosť alebo neochota.
Odpad z kuchyne vkladáme do plastových vreciek alebo vyhadzujeme rovno s obalmi.
Bioodpad z kuchyne nevytriedime dôkladne a tak ho do hnedých nádob vkladáme znehodnotený o plasty, sklo, papier, či zmesový komunálny odpad.
Nádoby ostávajú po použití otvorené. Je veľmi dôležité vždy po vložení odpadu veko nádoby riadne uzavrieť.
Odpad, ktorý nepatrí do zberných nádob. Ako napríklad nepotrebné veci, ktoré už v dome nemajú svoje miesto. O takýto zážitok sa KOSIT podelil aj na Facebookovej skupine. Vyzýva tak obyvateľov Košíc, aby si dávali pozor a oboznámili sa s tým, ako fungujú tieto zberné nádoby.
(SK)
Odporúčané články
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.