Najčastejšie OTÁZKY, spojené s triedením BIO ODPADU
Mesto Košice v spolupráci so spoločnosťou KOSIT spustilo v januári 2023 zber kuchynského odpadu zo všetkých domácnosti v meste.
Viacerí obyvatelia sa pýtajú, ako bude tento zber reálne fungovať. Čo patrí do vybraných košov a čo nie. Prečítajte si odpovede na najčastejšie otázky ohľadom triedenia BIO odpadu.
Ako to funguje pre obyvateľov rodinných domov?
Každej domácnosti žijúcej v rodinnom dome bola v januári nového roka bezplatne doručená vlastná zberná nádoba– 30 litrové hnedé vedro označené nápisom Kuchynský BIO odpad.
V bezplatne doručenom vedre bola vložená 1 rolka vriec = 25 kusov. Doručené vrecia sú jediné, ktorých používanie je pri zbere povolené. Ich účelom je chrániť nádobu pred znečistením. Domácnosti majú BIO odpad z kuchyne vkladať do nádoby voľne, bez použitia akýchkoľvek ďalších vrecúšok.
Spoločnosť KOSIT zabezpečuje zber a odvoz odpadu na ďalšie zhodnotenie 1 x týždenne. Zber prebieha v čase od 6:00 do 18:00.
Ako systém funguje pre obyvateľov bytových domov?
K stanovištiam kontajnerov pri bytových domoch pribudla na začiatku roka, v januári 2023, nová zberová nádoba hnedej farby s označením Kuchynský BIO ODPAD. Pre domácnosti v panelákoch je teda dostupná spoločná zberová nádoba.
Každá hnedá zberová nádoba je opatrená čiernym vrecom. Tieto vrecia sú jediné, ktorých používanie je pri zbere povolené. Ich účelom je chrániť nádobu pred znečistením. Aj pre obyvateľov bytov platí, že majú BIO odpad z kuchyne vkladať do nádoby voľne, bez použitia akýchkoľvek ďalších vrecúšok.
Pri každom zbere bude odpad vo vreci odvezený, do nádoby bude vložené nové vrece a nádoba bude pripravená na ďalšie použitie. Spoločnosť KOSIT zabezpečuje vyprázdnenie hnedých nádob a odvoz odpadu na ďalšie zhodnotenie 2x týždenne.
Ako sú hnedé zberné nádoby označené?
Hnedé nádoby na zber kuchynského BIO odpadu v meste Košice sú označené nasledovne:
Pokračovanie nájdete na druhej strane.
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.