Najvyšší kontrolný úrad registruje za prvý polrok takmer 400 podnetov od občanov
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) registruje takmer 400 podnetov za prvý polrok. S blížiacimi sa komunálnymi voľbami ich počet bude pravdepodobne narastať. Najčastejšie (80 percent) sa podnety týkajú neefektívneho nakladania s financiami a majetkom štátu, obcí, miest a samosprávnych krajov, prevodov, prenájmov majetku, postupu prideľovania dotácií ale tiež zneužívania právomocí verejných činiteľov.
„Elektronizácia verejnej správy je nevyhnutnou súčasťou fungovania modernej krajiny. O to viac nás teší, že ľudia čoraz viac dôverujú systému elektronickej komunikácie a upúšťajú od tradičného papiera na to, aby vybavili podnet v rámci štátnej inštitúcie,“ uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy. Druhý rok po sebe však NKÚ eviduje nízky počet anonymných podaní na úrovni zhruba 10 percent. „To, že sa ľudia neboja ísť s kožou na trh, je prejavom ich dôvery v národnú autoritu,“ dodal Andrassy s tým, že úrad starostlivo chráni identitu oznamovateľov.
Pre závažnosť informácií, ktoré zapadli do kontrol NKÚ, úrad rozhodol o rozšírení plánu kontrol tento rok. Do plánu boli zaradené audity obcí Pukanec (okr. Levice), Lomnička (okr. Stará Ľubovňa), Žehra (okr. Spišská Nová Ves) a Uhliská (okr. Levice). Na základe 12 podnetov kontrolóri preverujú aj Košický samosprávny kraj (KSK) a Správu ciest KSK. V zozname majú tiež Pôdohospodársku platobnú agentúru či Národnú diaľničnú spoločnosť.
NKÚ registruje aj sťažnosti na nečinnosť hlavných kontrolórov v obciach a mestách. „Vnútorná kontrola musí byť schopná identifikovať riziká, popísať situácie, keď sa verejní činitelia môžu dopúšťať trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku alebo zneužívania zákonných právomocí,“ podčiarkol predseda NKÚ. Novinkou je, že sa niektoré podnety dotýkajú aj starostov a primátorov. V prípade zistenia porušenia zákona alebo nehospodárneho nakladania s majetkom sa môžu poslanci zastupiteľstva alebo kontrolóri obrátiť na prokuratúru, prípadne podať trestné oznámenie pre zneužívanie právomocí verejného činiteľa alebo porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku starostom či primátorom.
Podnety sa rovnako týkali aj žiadostí o preverenie výberu koncesionárskych poplatkov Rozhlasu a televízie Slovenska, zrušených spojov alebo nečinnosti stavebných úradov, prieťahov pri stavebných konaniach či vydaní správnych rozhodnutí. Pozemkové spoločenstvá zasa žiadali kontrolu výrubu stromov. „Takýchto podaní je približne pätina, sú však nad rámec zákonných kompetencií úradu. V prvom polroku 2022 takto verejnosť požadovala od NKÚ napríklad stanoviská k predaju pozemkov v správe štátu alebo posudky k predajom majetku v obciach a mestách,” uzatvára Devera v tlačovej správe.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.