Nové prístroje v UNLP zlepšia diagnostiku COVID-19
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice začali využívať prvé prístroje, ktoré získali vďaka Integrovanému regionálnemu operačnému programu (IROP) na „Zníženie dopadov pandémie COVID-19 obstaraním zdravotníckej infraštruktúry pre UNLP Košice“.
„Ide o prístroje a techniku pre našu Združenú tkanivovú banku (ZTB), ktorých hodnota predstavuje vyše 102.000 €. Vďaka moderným technológiám sa zrýchli a skvalitní diagnostika ochorenia COVID-19 u našich pacientov, ale aj u zamestnancov UNLP, či zdravotníkov okolitých zdravotníckych zariadení, pracovníkov a klientov DSS Košického samosprávneho kraja, športových klubov a ďalších subjektov, ktorým poskytujeme testovanie vzoriek na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2,“ uvádza riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH.
Vyšetria väčší počet vzoriek za kratší čas
Laboratóriá Združenej tkanivovej banky na Rastislavovej 43 boli z programu IROP doplnené o modernú techniku: dvomi PCR boxmi, chladenou centrifúgou, automatickým izolátorom nukleových kyselín s kapacitou 6 – 96 vzoriek, či spektrofotometrom pre mikroobjemy. V krátkom čase budú ešte inštalované dva systémy pre RT PCR diagnostiku SARS-CoV-2. Molekulárne RT-PCR testy v súčasnosti predstavujú jednoznačne najcitlivejšiu a najspoľahlivejšiu diagnostiku ochorenia COVID-19.
„Nové prístroje nám umožnia vyšetriť väčší počet rôznorodých vzoriek za kratšiu časovú jednotku,“ hovorí RNDr. Zuzana Váczy, vedúca Laboratória pre diagnostiku porúch plodnosti a banky spermií ZTB. „V tých najnáročnejších časoch pandémie sme testovali viac než 400 vzoriek denne s technickým vybavením, ktorého kapacitu sme navyšovali počtom odpracovaných hodín. Vzhľadom na dôležitosť informácie vyplývajúcej z výsledku vyšetrenie sa od prvej chvíle testovania snažíme vydať výsledok v deň odberu vzorky. Moderná technika nám pomohla urýchliť a navýšiť kapacitu vyšetrení.“
RT PCR testy boli pôvodne na diagnostiku sexuálne prenosných patogénov
RT PCR testy boli v ZTB zavedené pred siedmimi rokmi na diagnostiku sexuálne prenosných patogénov v rôznych typoch vzoriek. „Vďaka nadobudnutým zručnostiam a vedomostiam sme mohli začať s testovaním SARS-CoV-2, mutácií SARS-CoV-2 a rôznych respiračných patogénov bezprostredne s nástupom pandémie, teda pred viac ako dvoma rokmi,“ konštatuje Z. Váczy. „Molekulárna diagnostika bola pred érou covidu len v začiatkoch. Nebola tak dostupná ako dnes. COVID-19 nám rozšíril možnosti a sprístupnil najmodernejšie diagnostické procesy v mikrobiológii,“ dopĺňa ju MUDr. Martin Novotný, PhD., zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny (KICM) UNLP Košice.
Viac sa dočítate na ďalšej strane.
Galéria
Odporúčané články
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.