Nový kultúrny plán sa zameria aj na podporu znevýhodnených komunít
Kultúrny aspekt je prítomný v každodennom živote obyvateľov, je priestorom pre sebauvedomenie, uvedomenie si svojej identity a hodnoty. Je to priestor pre rozvoj kritického myslenia, vzniku spoločenského života a dôvery medzi susedmi a v meste, ale aj priestor rozvoja tvorivosti a inovácií s potenciálom podporiť vznik miestnych podnikov a rozvoj mestského hospodárstva, píše sa v novom kultúrnom pláne mesta Košice. Do jeho prípravy sa zapojilo vyše 100 ľudí z kultúrnej obce a širokej verejnosti.
Kto sa podieľal na vzniku
Ako sa uvádza na stránke neziskovej organizácie CIKE (Creative industry Košice), na príprave kultúrneho plánu participovalo približne 100 ľudí z kultúrnej obce, odborníci z univerzít, mesta Košice, Ministerstva kultúry a Košického samosprávneho kraja či externí odborníci z rôznych oblastí.
“Pri príprave kultúrneho plánu sa vychádzalo z dát, ktoré sú voľne dostupné, ako je rozpočet mesta a kraja, informácie z Fondu na podporu umenia a lokálnych grantových schém a z potrieb kultúrnej obce. Dôležitú úlohu zohrali štyri pracovné skupiny, ktoré boli zamerané na publikum, obraz mesta navonok, financovanie a kvalitu života,” uvádza Zuzana Révészová, ktorá kultúrny plán mesta Košice zastrešuje v rámci organizácie CIKE.
Kultúrny plán a to, čo sa plánuje do roku 2027 nájdete na nasledujúcej strane
Odporúčané články
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.