Obyvatelia Košíc si opäť môžu adoptovať chodník, zarobia tým peniaze
V Košiciach si obyvatelia už po piatykrát môžu adoptovať chodník. Ako samospráva informovala na svojom webe, všetci, ktorí už v minulosti mali adoptovaný chodník a splnili s tým súvisiace povinnosti, sa už môžu registrovať v novej aplikácii Adaptie.
Tá nahradila pôvodnú aplikáciu s názvom Zimná údržba. Noví záujemcovia, ktorí v minulosti na adopcii chodníkov neparticipovali, sa budú môcť prihlasovať od 15. októbra. „Už v najbližších týždňoch bude možné prihlásiť sa aj prostredníctvom Konta Košičana. Každý dobrovoľník musí spĺňať Všeobecné zmluvné podmienky pri vykonávaní zimnej údržby fyzickou osobou. Záväzne v nich okrem iného potvrdí, že je zdravotne spôsobilý na túto činnosť, nevykonáva ju v rámci svojich podnikateľských aktivít a nemá voči mestu nedoplatky na miestnych daniach a poplatkoch,” priblížilo mesto. Na adopciu je dostupných viac než 900 chodníkov, ktoré sa nachádzajú v mestských častiach Sever, Staré Mesto, Západ, Juh, Dargovských hrdinov, Sídlisko Ťahanovce a Nad jazerom. Samospráva uviedla, že v porovnaní s minulosťou počet chodníkov na adopciu vzrástol, zároveň ich zoznam ešte nie je konečný a pred zimnou sezónou by mali pribudnúť ďalšie úseky.
Samospráva poskytne každému záujemcovi dvakrát po 25 kilogramov posypového materiálu a základné technické zabezpečenie. Lopaty, metly či ďalšie nástroje si už registrovaní záujemcovia musia zaobstarať sami. „Záujemcovia by si mali vyberať adoptovaný chodník tak, aby bol čo najbližšie od miesta ich trvalého alebo prechodného pobytu. Takto budú môcť čo najrýchlejšie reagovať na výzvu, ktorá im príde prostredníctvom aplikácie a pustiť sa do čistenia. Jednotlivé úseky majú okolo 50 m² a ich dĺžka dosahuje zväčša 30 metrov,“ priblížil Marek Oršoľa z Magistrátu mesta Košice. Pre adoptovanie chodníka je potrebné stiahnuť si aplikáciu, vyplniť potrebné údaje a vybrať si chodník. „Aplikácia každému záujemcovi automaticky vygeneruje príkaznú zmluvu a zamestnanci mesta ju pripravia na podpis. Potom má tri pracovné dni na to, aby prišiel zmluvu osobne podpísať na magistrát mesta na Triede SNP 48 v Košiciach,” uviedla samospráva a doplnila, že ak záujemca za ten čas zmluvu nepodpíše, úsek sa uvoľní pre ďalšieho.
V rámci zimnej sezóny aplikácia užívateľov upozorní na to, kedy je potrebné vykonať údržbu úseku, a to prostredníctvom SMS. Údržbu je nutné vykonať do štyroch hodín od prijatia výzvy. „Ak dobrovoľník v daný deň nemôže napr. zo zdravotných dôvodov vyčistiť chodník, môže to delegovať na osobu, ktorá už bola v tejto aplikácia zaregistrovaná. Ak ani tá nebude môcť, musí túto skutočnosť čo najskôr oznámiť mailom na [email protected], aby pracovníci magistrátu mohli prostredníctvom zmluvných dodávateľov zimnej údržby zabezpečiť iný spôsob vyčistenia chodníka,” uvádza mesto Košice. Očistenie chodníka je potrebné zdokladovať nahraním minimálne dvoch fotografií pred, aj po uprataní. V sekcii Odmeny si môže užívateľ pozrieť, či bolo upratovanie v poriadku, a či zaň dostane finančnú odmenu. „Ak však užívateľ nezabezpečí potrebnú fotodokumentáciu a nebude pri nej používať mobilný telefón s aktívnym dátovým pripojeným a funkciou GPS, nebudeme to považovať za vykonanie zimnej údržby,“ dodal tím zimnej údržby. Za prípadné úrazy na očistených chodníkoch ja zodpovedné mesto, ako správca komunikácie. Pre tieto prípady je aj poistené.
Paušálna odmena v sume 220 eur je určená tým, ktorí mali chodník adoptovaný aj v minulej sezóne, pre nováčikov je suma 200 eur. Za každý deň, kedy budú chodník čistiť, tiež dostanú po päť eur. Počas uplynulej sezóny bolo takýchto dní desať. „Celková finančná odmena by sa tak mala pohybovať v rozmedzí 250 – 300 eur v závislosti od počtu odpracovaných dní a bude vyplatená na bankový účet na jar 2025. Ak si niekto adoptuje chodník až v priebehu zimnej sezóny trvajúcej od 15. novembra 2024 do 15. marca 2025 (napr. počas decembra alebo januára), jeho odmena za pracovnú pohotovosť bude pomerne krátená,” priblížilo mesto.
Primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) skonštatoval, že záujem občanov o adoptovanie chodníkov neustále narastá. „Z pôvodných 600 chodníkov sme sa už dostali na číslo 900. Ďakujem aj starostom z veľkých mestských častí, ktorí nám pomáhajú a propagujú túto unikátnu možnosť,” uviedol. Ocenil tiež efektivitu a rýchlosť čistenia ulíc, ako aj úspory pre mestskú kasu.
Zdroj:(SITA,kl)
Odporúčané články
Na Základnej škole Mateja Lechkého v Košiciach sa v stredu 16. októbra konalo podujatie zamerané na podporu zdravej výživy v školách. Akcia, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti Svetového dňa výživy, mala za cieľ zvýšiť povedomie o dôležitosti kvalitných a lokálnych potravín v školských jedálňach.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Materská škola Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko Viedenská 34 sa aktívne zapojili do Európskeho týždňa športu a pripravili pre deti nezabudnuteľný program plný pohybových aktivít, zábavy a vzdelávania.