Plne endoskopické operácie srdca sa vo VÚSCH stávajú realitou
Kardiochirurgický tím Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach vykonal prvú plne endoskopickú operáciu mitrálnej chlopne pomocou 3D endoskopickej veže na Slovensku.

Kým v iných krajinách Európy sa táto metóda dostáva čoraz viac do popredia, u nás sa tento typ operácií doposiaľ nevykonával. Ide tak o výrazný posun v kardiochirurgických zákrokoch, ktorý predstavuje nielen veľký krok v miniinvazívnej chirurgii, ale aj v rámci rekonvalescencie pacienta. Plne endoskopické operácie pomocou 3D endoskopickej veže spočívajú v malom reze na hrudníku pacienta, pričom má chirurg k dispozícii kamerové zobrazenie na obrazovke. Práve prechod z 2D zobrazenia na 3D predstavuje pre kardiochirurga výrazný rozdiel, keďže priestorový vnem uľahčuje celú operáciu vykonávanú endoskopicky.
Kardiochirurgický tím VÚSCH spolu s kardiochirurgom z oddelenia Kardiovaskulárnej chirurgie Univerzitnej nemocnice a Goetheho univerzity vo Frankfurte – profesorom Tomášom Holubcom – pracoval na miniinvazívnej operácii mitrálnych chlopní pomocou novej 3D endoskopickej veže. Takéto operácie sú podmienené niekoľkými dôležitými faktormi: „Kľúčové je pre každé kardiocentrum to, aby malo počiatočný predpoklad na vykonávanie tohto typu operácií. To znamená, že chirurgovia miniinvazívne zákroky bežne vykonávajú. Keď má pracovisko šikovných a zručných operatérov, môže investovať do technológie a začať rozvíjať plne endoskopické operácie. Ten krok, resp. prechod na plne endoskopické operácie, je tak výrazne jednoduchší,“ vysvetľuje prof. Tomáš Holubec, M.D., Ph.D.
Dôležité je, že miniinvazívne operácie majú úplne rovnaké výsledky ako tie, ktoré sú vykonávané veľkým rezom – sternotómiou. Najväčšie výhody tohto typu operácie pociťuje najmä pacient. „Obrovským benefitom je najmä rekonvalescencia pacienta. Je rýchlejšia a menej bolestivá. To znamená, že pacient strávi oveľa kratšiu dobu na jednotke intenzívnej starostlivosti a vo veľmi krátkom čase sa môže opäť vrátiť do bežného života. Okrem toho je tu, samozrejme, aj kozmetický benefit,“ približuje kardiochirurg a prednosta Kliniky srdcovej chirurgie VÚSCH a LF UPJŠ doc. MUDr. Adrián Kolesár, PhD., MPH.
„Dlhodobou prioritou VÚSCH je realizácia operácií s čo najmenším zásahom do tela pacienta. Opäť sme sa posunuli vpred a neustále implementujeme nové metódy, ktoré prispievajú k zlepšeniu zdravia a rýchlemu zotavovaniu sa pacientov po náročných kardiochirurgických zákrokoch,“ uzatvára kardiochirurg a generálny riaditeľ VÚSCH MUDr. Štefan Lukačín, PhD., MHA.

Zdroj:(TS, VÚSCH)
Odporúčané články

Mesto Košice upozorňuje na zmeny režimu fungovania cestnej svetelnej signalizácie na viacerých križovatkách v metropole východu.

Obe deti boli hospitalizované v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach s diagnózou intoxikácie spôsobenej nadmerným užitím antipyretík.

V dňoch 17.04. a 22.04.2025 bude MHD premávať v režime ,,pracovné dni, školské prázdniny“. Univerzitné spoje na linke R4 budú premávať bez zmien. V dňoch 18., 19., 20. a 21. apríla 2025 premávajú všetky linky MHD v režime ,,voľné dni“.