Podvodníci sú vynaliezaví, používajú novú legendu, aby sa dostali k vašim peniazom
Ak ste si mysleli, že podvodníci sa uspokoja s už „obohranou“ pesničkou o tom, že váš vnuk alebo syn mal vážnu autonehodu, pri ktorej zranil malé dieťa, a keď za neho nevyplatíte značnú časť peňazí, strávi zvyšok života za mrežami, ste na veľkom omyle. Vynaliezavosť podvodníkov totiž nepozná hraníc.
„In“ už nie je ani výmysel, že sa chystá vlámanie do vášho obydlia, a aby ste ochránili všetky svoje cennosti, šperky a financie, máte ich zabaliť do igelitovej tašky a vyhodiť ich von oknom, kde ich určite vezmú policajti, uložia ich na bezpečnom mieste a budú na nich dávať pozor ako na oko v hlave.
A keďže podvodníci zistili, že ani finty s osobami, ktoré vám nesú preplatok alebo sú zástupcami rôznych inštitúcií (sociálna poisťovňa, červený kríž, plynári,..) už veľmi nefungujú, skúšajú svoje „šťastie“ novými výmyslami. A načasovali si ich v skutku tematicky. S blížiacimi sa vianočnými sviatkami bude čoraz väčšie množstvo ľudí vyberať svoje úspory a obzerať sa po darčekoch, ktorými by potešili svojich najbližších. O to viac bude preto dôveryhodnejšie znieť, ak vám niekto zavolá a bude vás presviedčať, že je ten najlepší čas, aby ste ochránili svoje úspory. A koho hlas môže znieť dôveryhodnejšie, ako pracovníka banky?
Áno, podvodníci sa najnovšie predstavujú ako pracovníci banky. Predstavia sa uveriteľným menom ako riadny zamestnanec konkrétnej banky rovnako, ako to bolo pred pár dňami. Staršieho Košičana prekvapil neznámy hlas v telefóne, ktorý sa predstavil ako pracovník banky a oznámil mu, že na mužov občiansky preukaz si niekto vybral úver na viac ako 10.000 eur. Viac sa dočítate v tomto článku.
Aby však bolo možné takýto skutok nielen dôkladne zadokumentovať, ale začať po páchateľoch čo
najskôr pátrať, je potrebné, aby poškodení občania takéto konanie čo najskôr oznámili Policajnému zboru. Samozrejme, pokiaľ je to čo len trochu možné, skutočnosti si treba overiť u svojich príbuzných,
známych, v banke či na pošte.
Pamätajte na 6x NE a nestaňte sa obeťou podvodníkov:
- Nekomunikujte s osobami, ktoré sa v telefóne vydávajú za vášho príbuzného, lekára, policajta, či inú osobu a žiadajú od vás peniaze, takýto hovor ihneď ukončite
- Nehovorte do telefónu, koľko peňazí máte doma alebo v banke
- Nevyhadzujte peniaze, šperky či iné cennosti z okna
- Nedávajte peniaze a cenné predmety cudzej osobe, aj keď tvrdí, že ju za vami posiela váš príbuzný
- Nevyberajte pre cudzie osoby peniaze z bankomatu alebo zo svojich účtov
- Nezabúdajte, že preplatky a nedoplatky sa nevyplácajú v hotovosti prostredníctvom zamestnancov spoločnosti, či iných osôb
Zdroj: (KR PZ)
Odporúčané články
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.