Pomáhajú Košiciam aj životnému prostrediu. Kto sú OZ LiKE – Máme radi Košice?
Občianske združenie LiKE dbá na udržateľnosť mobility, bezpečnosť či šport, no ich najznámejšie počiny sú spájané práve s ekológiou. My sme sa ich opýtali na to, ako ich platforma vznikla a ako sa vieme zapojiť aj my.
Zakladateľom projektu a predsedom OZ LiKE je Matej Kundrát. “Po tom, čo som v rámci profesie odišiel z verejného sektora som si chcel nájsť spôsob, akým by som doň mohol prispievať, aj keď už len v rámci voľného času. Chcel som naďalej pomáhať Košiciam a prinášať dobré nápady. Nebol som sám, ukázalo sa, že takýchto aktívnych ľudí je tu viac,” vyjadril sa Matej k vzniku združenia.
Práve spojením síl týchto ľudí vzniklo Občianske združenie LiKE – Máme radi Košice – skupina ľudí, ktorých cieľom je vytvoriť platformu pre všetkých Košičanov, ktorí majú záujem o verejný priestor a chcú sa zapájať do komunitného života v Košiciach.
Zo začiatku skupinu tvorilo niekoľko mladých ľudí okolo 30 rokov, dnes je ich 18 a svoje rady rozšírili aj o starších členov. Prvýkrát spojili sily pri úprave okolia Hornádu. “Prvú udalosť, ktorú sme usporiadali bolo zbieranie odpadkov pri Hornáde, pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia. Pomôcť nám prišlo množstvo dobrovoľníkov a dokonca aj združenia, ktoré sa venujú výhradne čistením prírody od odpadkov,” spomína Matej Kundrát.
O okolie Hornádu sa starajú doteraz. V spolupráci s OZ Green Society sa im podarilo zlikvidovať plochu pokrytú inváznou rastlinou – pohánkovcom japonským – a vyčistiť pozemok v rozlohe približne 400 m2. “Týmito akciami sme zároveň chceli poukázať na okolie Hornádu, ktoré je absolútne nevyužité napriek tomu, že podobné vodné toky sú v iných mestách efektívne využívané – v Prahe alebo aj v Bratislave je vybudovaná pekná infraštruktúra, no v Košiciach prevládajú invázne rastliny a hromada odpadkov,” dodáva Kundrát.
Pomáhajú naplno aj cez víkendy. Jedno zo svojich sobotňajších popoludní napríklad strávili na Luníku VIII, kde obnovili náter drevených a kovových častí detských preliezok, cvičebných prvkov a lavičky vo fitparku Mikovíniho a na ihrisku Hellova. Neboli však pritom sami a zapojili sa aj dobrovoľníci. Tí sa o pripravovanej “maľovačke” dozvedeli z facebookovej udalosti, ktorú občianske združenie vytvorilo. “Často sa stáva, že noví členovia nás nájdu prostredníctvom sociálnych sietí, alebo sa zúčastnia na našom podujatí. Množstvo spoluprác vzniklo práve tak, že sme sa s ľuďmi spoznali na našich akciách,” vysvetlil predseda OZ.
Dobrovoľníkov vždy radi privítajú. A hoci niektoré svoje akcie zdieľajú prostredníctvom facebookových udalostí a dávajú ľuďom možnosť zapojiť sa, hľadajú aj stálych členov občianskeho združenia prostredníctvom webu. “Záujemca o členstvo v Združení môže vyplniť formulár na stránke www.ozlike.sk. Následne ho osobne kontaktuje jeden z našich členov a po krátkom rozhovore doporučí predsedovi jeho členstvo. Združenie chceme držať apolitické, no nikomu nechceme odopierať spoluprácu,” vysvetľuje Matej Kundrát proces náboru nových členov.
V prípade, že by sa o členstvo zaujímal poslanec, starosta či primátor, môže sa stať členom, no nebude mať hlasovacie právo na valnom zhromaždení a nemôže byť ani členom výkonných orgánov Združenia.
O úspešných projektoch združenia a ich pripomienkach k plánu Scenár pre Košice sa dozvieš na ďalšej strane.
Odporúčané články
Košice sú pripravené na jednu z najvýznamnejších športových udalostí roka – Medzinárodný maratón mieru. O pár dní sa uskutoční sté výročie tohto prestížneho podujatia a prípravy sú v plnom prúde.
Mesto Košice pokračuje v rozsiahlych opravách chodníkov, na ktoré mestské zastupiteľstvo vyčlenilo 600 000 eur.
Za prekládku vedenia vysokého napätia na Slaneckej ceste zaplatí mesto Košice temer 1,1 milióna eur. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú samospráva uzavrela so zhotoviteľom, ktorým je spoločnosť PROENERGS s.r.o. sídliaca v Prešove. Prekládku vedenia VVN 2 x 110 kV by mal podľa zmluvy zhotoviteľ zrealizovať do ôsmich mesiacov.